Uwzględnianie dodatku specjalnego w wynagrodzeniu rocznym
Jesteśmy jednostką budżetową. Pracownicy otrzymują dodatki specjalne na różne okresy. Kiedy należy ująć taki dodatek w podstawie trzynastki? Jak postąpić, jeżeli np. jeden z pracowników otrzymuje dodatek raz na 6 miesięcy, drugi przez okres 6 miesięcy i jest on przyznawany co miesiąc, z kolei trzeci - co drugi miesiąc?
We wszystkich tych przypadkach dodatek specjalny powinien być uwzględniony w podstawie trzynastki.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
W myśl § 6 w związku z § 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wynagrodzenie (oraz ekwiwalent) urlopowy, ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem składników wymienionych w tym przepisie.
Dodatek specjalny nie znalazł się w katalogu wypłat wyłączonych z podstawy wymiaru ekwiwalentu urlopowego, podlega zatem uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego należnego za rok kalendarzowy, w którym został wypłacony. Przy czym mógłby być z niej wyłączony, gdyby był świadczeniem jednorazowym lub nieperiodycznym wypłacanym za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie (§ 6 pkt 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad...).
Nie można mówić o jednorazowości ani nieperiodyczności w przypadku, gdy dodatek specjalny wypłacany jest kilka razy w roku, w określonych odstępach czasowych. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 września 2000 r., sygn. akt I PKN 33/00, w którym uznał, że: "Premia wypłacana, co pewien czas za okresy zróżnicowane co do ich długości, jest świadczeniem periodycznym, do którego nie ma zastosowania wyłączenie przewidziane w § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (...) w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (...).". Zdaniem Sądu to: "(...) że wypłaty z określonego tytułu dokonywane są za różne okresy (o zróżnicowanej długości) nie oznacza jeszcze, że nie mają one charakteru periodycznego, jeżeli są dokonywane, co pewien czas. Periodyczność wypłat nie może bowiem być utożsamiana z ich regularnością, czy też z zasadą tożsamości okresów, za które się one należą, polega bowiem ona na tym, iż wypłaty dokonywane są co pewien czas za wykonywanie pewnego typu zadań, przy czym nie muszą one mieć charakteru regularnego, a okresy (ich długość), za które się je wypłaca, mogą być zróżnicowane. (...)".
Wobec tego należy przyjąć, że z wyjątkiem sytuacji, gdy dodatek socjalny zostanie przyznany jednorazowo, powinien on być uwzględniony w podstawie ekwiwalentu za urlop, a więc i dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Dodatek specjalny może być przyznany pracownikom samorządowym z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań (art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych - Dz. U. z 2016 r. poz. 902).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|