Dodatek za długoletnią pracę w podstawie trzynastki
Pracownik samorządowy otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za długoletnią pracę, dodatek funkcyjny. Czy ustalając dla niego podstawę wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki) należy pomniejszyć wysokość dodatku stażowego za dni, w których pracownik korzystał z urlopu okolicznościowego, szkoleniowego lub z opieki nad zdrowym dzieckiem z art. 188 K.p.? Czy może przyjąć go w pełnej wypłaconej wysokości, a pomniejszyć z tego tytułu inne składniki, czyli wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny?
Zasady wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki) określa ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Jak stanowi art. 4 ust. 1 tej ustawy, wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. Przy jego obliczaniu uwzględnia się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Wlicza się do niego także m.in. wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
Do ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy zastosowanie znajduje natomiast rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu (...). Na mocy § 6 w związku z § 14 wymienionego rozporządzenia, ekwiwalent pieniężny (tutaj trzynastkę) ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem m.in. wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Zatem wynagrodzenia za okresy urlopu okolicznościowego, szkoleniowego lub opieki nad zdrowym dzieckiem na podstawie art. 188 K.p. podlegają wyłączeniu z podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Zalicza się je bowiem do wynagrodzeń za czas innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy. W konsekwencji obniżą one podstawę trzynastki, zmniejszając wynagrodzenie i dodatek funkcyjny.
Odrębnie należy rozpatrzyć kwestie wliczania do podstawy trzynastki dodatku za wieloletnią pracę. Przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu (...) nie wyłączają tego dodatku przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop. Odnosi się do niego również rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Z § 7 ust. 2 tego aktu prawnego wynika, że dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi samorządowemu za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, za okresy urlopu okolicznościowego, szkoleniowego lub opieki nad zdrowym dzieckiem przysługującej na podstawie art. 188 K.p., pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zatem za wymienione okresy ma też prawo do dodatku stażowego, co oznacza, że powinien on być w całości przyjęty przy ustalaniu podstawy trzynastki.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|