Nagroda roczna w firmie pozabudżetowej a zajęcie komornicze
Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy, który otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne. W styczniu 2017 r. otrzymał on połowę wynagrodzenia rocznego, które w naszej spółce jest wypłacane w lipcu i styczniu. Wynagrodzenie tego pracownika zostało obciążone zajęciem komorniczym na pokrycie należności niealimentacyjnych w kwocie kilku tysięcy złotych. Czy potrącenia należało dokonać także z trzynastej pensji?
TAK. Pracodawca powinien w styczniu 2017 r. dokonać potrącenia należności innych niż alimentacyjne od łącznej kwoty wynagrodzenia zasadniczego i nagrody rocznej.
Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc (jest nim świadczenie wskazane w pytaniu), dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki.
W skład wynagrodzenia pracownika mogą wchodzić, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, także inne jego składniki. Należą do nich m.in. premie, dodatki funkcyjne i stażowe oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne, nazywane również trzynastką (por. uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 maja 2005 r., sygn. akt I PK 248/04).
W spółce wynagrodzenia roczne są wypłacane na podstawie wewnętrznych przepisów płacowych, na co wskazują terminy ich wypłaty. Także takie nagrody roczne (mające podobny charakter do tzw. trzynastek w sferze budżetowej) mieszczą się w pojęciu wynagrodzenia za pracę. Zatem trzynasta pensja wypłacona w zakładzie podlega zajęciom komorniczym. Wynika to również z art. 881 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1822 ze zm.). w zw. z art. 90 K.p. Stanowi on, że egzekucja z wynagrodzenia obejmuje w szczególności periodyczne wynagrodzenie za pracę i wynagrodzenie za prace zlecone oraz nagrody i premie przysługujące dłużnikowi za okres jego zatrudnienia. Zajęcie obejmuje także związany ze stosunkiem pracy zysk lub udział w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.
W przypadku egzekucji świadczeń innych niż alimentacyjne dokonywanych na podstawie tytułu wykonawczego pracodawca może potrącić do 50% wynagrodzenia (tu: wynagrodzenia rocznego), zachowując przy tym kwotę wolną od potrąceń. Kwota wolna przy egzekucji należności innych niż świadczenia alimentacyjne jest równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 871 § 1 K.p.). Odliczeniu podlega też składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 2217)
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|