Kto może przeprowadzać kontrole?
Czynności kontrolne przeprowadzają inspektorzy pracy działający w ramach właściwości terytorialnej poszczególnych okręgowych inspektoratów pracy (art. 22 ustawy o PIP). Struktura organizacyjna PIP składa się z Głównego Inspektoratu Pracy i 16 Okręgowych Inspektoratów Pracy, z których każdy obejmuje zasięgiem działania obszar województwa. Może się zdarzyć, że na podstawie imiennych upoważnień w kontroli będą uczestniczyć pracownicy nadzorujący czynności kontrolne (czyli wyznaczeni pracownicy Głównego Inspektoratu Pracy), podinspektorzy pracy (czyli osoby będące w trakcie nauki na inspektora), a nawet pracownicy merytoryczni PIP posiadający niezbędną wiedzę w zakresie kontroli lub jej zagranicznych odpowiedników. Wymienione wyżej osoby nie mogą jednak samodzielnie przeprowadzać kontroli i muszą działać na podstawie upoważnień wystawionych przez głównego lub okręgowego inspektora pracy.
Przykład |
Inspektor pracy przyszedł na kontrolę z podopiecznym, przedstawiając pracodawcy wyłącznie swoje imienne upoważnienie do kontroli. Wyjaśnił, że drugi uczestnik kontroli to jego uczeń, który będzie się tylko przyglądał. Pracodawca może odmówić wpuszczenia go na teren zakładu pracy, gdyż osoby biorące udział w kontroli razem z inspektorem pracy muszą posiadać imienne upoważnienia.
Ważną dla pracodawcy informacją będzie specjalizacja przeprowadzającego kontrolę inspektora. Może nim zostać osoba posiadająca tytuł magistra lub równorzędny i niezbędną znajomość zagadnień wchodzących w zakres działania PIP, o ile zda egzamin państwowy przed Komisją powołaną przez Głównego Inspektora Pracy (art. 39 ustawy o PIP). Przy rekrutacji do inspekcji są jednak preferowani prawnicy (ewentualnie absolwenci administracji) lub inżynierowie różnych specjalności, którzy jako przyszli inspektorzy będą kontrolować przede wszystkim zagadnienia związane z prawną ochroną pracy lub technicznym bhp. Z uwagi na spektrum zagadnień bhp w PIP potrzebni są specjaliści o różnych kierunkach wykształcenia, np. budowlańcy, mechanicy, elektrycy, chemicy itp. Posiadane przez inspektora wykształcenie determinuje kontrolowane przez niego zagadnienia. Warto więc spojrzeć na legitymację inspektora lub dane osoby, na którą jest wystawione upoważnienie, by ustalić z kim mamy do czynienia. Oczywiście możliwa jest sytuacja, w której inspektor-inżynier otrzyma polecenie przeprowadzenia kontroli w zakresie prawnej ochrony pracy, jednakże z pewnością bliższe będą mu zagadnienia związane z bhp.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|