WSTĘP
Pojawienie się inspektora pracy w zakładzie pracy stawia służby kadrowo-księgowe oraz bhp pracodawcy w stan najwyższej gotowości. Do takiej wizyty można się jednak przygotować, co niewątpliwie ograniczy związany z nią stres. Pomoże w tym znajomość tematów, którymi najczęściej interesują się inspektorzy pracy. Skarbnicą wiedzy na ten temat są sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy (dalej PIP), publikowane na stronie internetowej Urzędu. Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na program działania PIP, który pod koniec roku szefostwo Inspekcji przedstawia Radzie Ochrony Pracy na rok kolejny. Warto również znać tzw. "pewniaki", czyli zagadnienia, którymi prawie zawsze zainteresuje się inspektor w trakcie kontroli, z uwagi na ilość i skalę stwierdzanych w tym zakresie naruszeń.
Dysponując taką wiedzą, pracodawca, jeszcze przed pojawieniem się kontrolującego w siedzibie firmy, może przeprowadzić wewnętrzny audyt w przedmiocie najczęściej kontrolowanych przez inspektorów zagadnień i wyprostować przynajmniej część z występujących w firmie nieprawidłowości. Warto podkreślić, iż taka okoliczność jest zawsze przyjmowana z zadowoleniem przez inspektora pracy, a niejednokrotnie stanowi argument do odstąpienia przez niego od karania (zwłaszcza jeśli jest to pierwsza kontrola dla pracodawcy, zaś popełnione wykroczenia nie dotyczą bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników lub innych osób wykonujących pracę, ani też nie zostały popełnione z winy umyślnej - art. 37a ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, Dz. U. z 2015 r. poz. 640 z późn. zm., dalej ustawy o PIP). Ten sam skutek można osiągnąć, jeśli pracodawca przystąpi do usuwania występujących w firmie nieprawidłowości już w trakcie trwania kontroli. Wynika to stąd, iż celem kontroli jest przede wszystkim przywrócenie stanu zgodnego z prawem.
W trakcie kontroli wskazana jest również znajomość praw obu stron, tj. zarówno kontrolującego, jak i kontrolowanego. Wiedza o własnych uprawnieniach pozwala kontrolowanemu być pełnoprawnym partnerem dla inspektora, zaś znajomość uprawnień kontrolującego pozwoli uniknąć przypadków dostarczania inspektorowi dokumentów, których nie ma on prawa żądać od pracodawcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|