Termin kontroli
Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania o każdej porze dnia i nocy kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, dotyczących legalności zatrudnienia, stanu bhp oraz wypłacania wynagrodzenia odpowiadającego wysokości minimalnej stawki godzinowej. Z reguły jednak kontrole są przeprowadzane w godzinach pracy urzędu, czyli między 730/800 a 1530/1600. Zdarzają się również przypadki (np. przy kontrolach sklepów wielkopowierzchniowych), gdy inspektorzy pracy pojawiają się w zakładzie we wczesnych godzinach rannych (np. jeszcze przed otwarciem sklepu dla klientów, w czasie gdy odbywa się dostawa towaru i jego rozładowywanie na regałach sklepowych) i ponownie, jeszcze tego samego dnia, późnym wieczorem (np. tuż przed zamknięciem placówki, a nawet już po jej zamknięciu dla klientów, kiedy odbywa się podliczanie utargu w kasach, uzupełnianie towaru na półkach, sprzątanie itp.).
Uwaga! Inspektor pracy nie musi uprzedzać pracodawcy o zamiarze skontrolowania jego zakładu pracy (art. 24 ust. 1 ustawy o PIP).
Taka procedura działania "z zaskoczenia" stosowana jest w praktyce sporadycznie, tj. wtedy, gdy:
- uprzedzenie pracodawcy o zamiarze skontrolowania jego firmy mogłoby znacząco wpłynąć na wynik kontroli,
- okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli u przedsiębiorcy (np. względy bezpieczeństwa i higieny pracy).
Przykład |
Inspektor pracy uzyskał informację, że bar sushi zatrudnia "na czarno" obcokrajowców. Uprzedzenie pracodawcy o zamiarze przeprowadzenia kontroli w zakresie legalności zatrudnienia mogłoby spowodować, iż ewentualni nielegalni pracownicy zostaliby zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na czas trwania kontroli PIP w firmie. W takim zaś przypadku przeprowadzona kontrola nie odzwierciedlałaby stanu faktycznego panującego zwykle w tym zakładzie pracy.
W zdecydowanej większości przypadków inspektorzy uprzedzają jednak pracodawców o zamiarze skontrolowania danego zakładu pracy. Czynią to najczęściej telefonicznie, w przeddzień zaplanowanej kontroli. Jeśli ma ona dotyczyć zagadnień prawnych (np. czasu pracy, wynagrodzeń, urlopów itp.), w ciągu jednego dnia pracodawca nie jest w stanie uzupełnić lub wyprostować wszystkich nieprawidłowości w dokumentacji pracowniczej. Natomiast uprzedzenie pracodawcy o zamiarze przeprowadzenia kontroli pozwala uniknąć sytuacji, w której inspektor nie zastanie w zakładzie pracy pracodawcy lub upoważnionej przez niego osoby posiadającej dostęp do dokumentacji pracowniczej (np. akt osobowych, ewidencji czasu pracy czy listy płac), a co za tym idzie może udostępnić je do kontroli.
Przykład |
Inspektor udał się na niezapowiedzianą kontrolę w prywatnej placówce oświatowej, zamierzając sprawdzić, czy pracownicy posiadają aktualne badania lekarskie potwierdzające zdolność do pracy oraz szkolenia bhp. Informacje te znajdują się w aktach osobowych pracowników przechowywanych w szafie pancernej, do której klucz posiadają jedynie prezes firmy oraz kadrowa. W dniu kontroli okazało się, że kadrowa przebywa na urlopie wypoczynkowym, a prezes na spotkaniu biznesowym poza siedzibą firmy. W związku z tym inspektor pracy musi zaczekać na powrót prezesa do zakładu, kontrolując w tym czasie zagadnienia bhp, np. pomieszczenia pracy, zaplecze higieniczno-sanitarne, względnie przełożyć kontrolę na inny termin.
Ważne: Inspektorów pracy nie dotyczy ograniczenie podejmowania i prowadzenia równocześnie więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy (art. 82 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm. w związku z art. 16 Konwencji MOP nr 81 z dnia 11 lipca 1947 r. dotyczącej inspekcji pracy w przemyśle i handlu, Dz. U. z dnia 1997 r. nr 72, poz. 450). Inspektor może więc wkroczyć do zakładu pracy, nawet gdy trwa w nim już inna kontrola przeprowadzana np. przez ZUS, Urząd Skarbowy czy Sanepid. |
Przykład |
PIP zaplanowała przeprowadzenie wspólnej kontroli z ITD w jednej z dużych firm przewozowych. W związku z tym kontrolujący z obu instytucji muszą albo jednocześnie wkroczyć do zakładu pracy, albo też inspektor ITD musi wejść jako pierwszy. Jego obecność w zakładzie pracy nie blokuje bowiem możliwości podjęcia kontroli przez inspektora pracy. Jeśli jednak zdarzyłoby się tak, że to inspektor pracy pojawiłby się w firmie jako pierwszy, wówczas kontroler ITD musi zaczekać z podjęciem swoich czynności do czasu zakończenia kontroli PIP.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|