Upoważnienie
Kolejnym dokumentem, który inspektor przedkłada przedsiębiorcy, jest imienne upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Jest ono sporządzone w dwóch egzemplarzach, z których jeden inspektor pozostawia w zakładzie pracy. Warto zapoznać się z jego treścią, gdyż znajdują się w nim pouczenia o prawach kontrolowanego oraz informacje m.in. o zakresie kontroli (choć będzie on wskazany dość ogólnikowo: jako prawna kontrola pracy i legalności zatrudnienia lub kontrola bezpieczeństwa i higieny pracy) oraz o przewidywanym czasie jej trwania.
Przykład |
Inspektor ma upoważnienie do kontroli "Hurtowni Fryzjerskiej Adonis S.C.". W trakcie czynności kontrolnych okazało się jednak, że dostawami towaru zajmuje się inna firma powiązana z tą pierwszą kapitałowo - "Adonis Transport Sp. z o.o.", zatrudniająca częściowo tych samych pracowników. Na podstawie posiadanego upoważnienia inspektor może skontrolować tylko pierwszą spółkę, a do kontroli drugiej musi uzyskać odrębne upoważnienie.
Jeśli okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli, przewidziano możliwość późniejszego dostarczenia upoważnienia do kontroli w terminie 7 dni od dnia jej podjęcia (art. 24 ust. 5 ustawy o PIP). W takich okolicznościach inspektor może ją rozpocząć jedynie na podstawie legitymacji służbowej, a dopiero w trakcie kontroli dostarczyć upoważnienie do jej przeprowadzenia.
Przykład |
Inspektor pracy kontrolował plac budowy nowego osiedla bloków, dysponując upoważnieniem do kontroli wystawionym na głównego wykonawcę budowy. Na miejscu okazało się, że oprócz niego na tej budowie pracują osoby zatrudnione przez 6 podwykonawców. Pracownicy ci wykonywali prace na wysokości bez odpowiednich zabezpieczeń, co uzasadniało podjęcie przez inspektora czynności kontrolnych bez upoważnień także w pozostałych firmach. Inspektor dostarczy podwykonawcom upoważnienia do kontroli w ciągu 7 dni.
Poza określeniem zakresu kontroli i czasu jej trwania oraz pouczeniem o prawach kontrolowanego upoważnienie zawiera:
- podstawę prawną przeprowadzenia kontroli,
- oznaczenie organu kontroli,
- imię i nazwisko, stanowisko służbowe i nr legitymacji służbowej inspektora,
- oznaczenie podmiotu objętego kontrolą,
- podpis osoby udzielającej upoważnienia ze stanowiskiem lub funkcją,
- datę i miejsce wystawienia upoważnienia.
Informacje na temat kontroli przekazane w upoważnieniu mogą pomóc pracodawcy przewidzieć część posunięć inspektora i zorganizować pracę w firmie w taki sposób, by kontrola nie utrudniała prowadzenia zwykłej, bieżącej działalności.
Przykład |
Z upoważnienia wynika, że kontrolę w firmie "Technika Grzewcza S.A." ma przeprowadzić inspektor Bogumił Kwiatkowski i będzie ona trwać od 15 do 28 marca 2017 r. Oznacza to, że do 28 marca powinny zakończyć się czynności kontrolne uwieńczone podpisaniem protokołu. Gdyby okazało się, że do tej daty inspektor nie zdążył sprawdzić wszystkich interesujących go kwestii i będzie zmuszony kontynuować kontrolę po 28 marca, musi przedłożyć pracodawcy przedłużenie upoważnienia.
Uwaga! Upoważnienie wystawiane jest jedynie w przypadku kontroli przedsiębiorców i nie jest ono konieczne przy wizytowaniu urzędów, szkół publicznych itp. (art. 79 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).
Czas trwania kontroli jest zwykle podawany w upoważnieniu z zapasem, jako okres 2 tygodni. Sporadycznie zdarza się, by inspektor rzeczywiście przez cały ten czas przebywał w kontrolowanej firmie. Dotyczy to wyłącznie kompleksowych kontroli o szerokim zakresie lub przypadków rozpoznawania przez inspektora wyjątkowo skomplikowanych stanów faktycznych. Standardowo obecność inspektora w firmie trwa kilka dni.
Przykład |
Inspektor rozpoznawał skargę pracownika o mobbing. W tego typu przypadkach przeważnie nie ma dowodów na piśmie potwierdzających występowanie tego zjawiska, więc inspektor zmuszony był przesłuchiwać pracowników zakładu w charakterze świadków. Takie przesłuchania są czasochłonne, więc - w zależności od liczby przesłuchiwanych osób - kontrola może trwać dłużej niż przeciętnie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|