Termin podpisania protokołu z kontroli
Podpisanie protokołu kończy postępowanie kontrolne inspektora, gdyż wydanie środków prawnych to czynność pokontrolna, oparta na ustaleniach poczynionych w trakcie kontroli i udokumentowanych w protokole. Podpisanie protokołu odbywa się zwykle w siedzibie kontrolowanej firmy, w trakcie ostatniego spotkania inspektora i pracodawcy. Niekiedy jednak inspektor zaprasza kontrolowanego na podpisanie protokołu do siedziby PIP.
Podpisywanie protokołu wiąże się z dużym stresem dla kontrolowanego, który ma świadomość, iż swoim podpisem potwierdza prawdziwość przedstawionych przez inspektora faktów, co będzie skutkować określonymi konsekwencjami dla niego samego (tj. nałożeniem przez inspektora mandatu karnego), jak i dla przedsiębiorstwa (tj. wydaniem środków prawnych - nakazów i wystąpień). Stres powoduje, że pracodawcy często czytają protokół bez świadomości konsekwencji. Pełne zrozumienie tego dokumentu utrudnia to, iż pracodawcy sporadycznie posiadają szeroką wiedzę z zakresu prawa pracy, legalności zatrudnienia oraz bhp, który jest przedmiotem zainteresowania PIP i sporadycznie uczestniczą w czynnościach kontrolnych, wyręczając się w tym względzie kompetentnym pracownikiem.
Aby ustrzec się przed podpisywaniem dokumentu, którego treść nie jest do końca zrozumiała, można:
- poprosić inspektora o omówienie treści protokołu wraz ze zwróceniem uwagi na stwierdzone nieprawidłowości i ich ewentualne konsekwencje,
- zaprosić na to ostatnie spotkanie z inspektorem fachowe służby kadrowe, księgowe lub bhp, w zależności od tego jaki był zakres kontroli. Podpisać protokół może wyłącznie reprezentant pracodawcy, ale przy jego czytaniu i omawianiu mogą być obecne inne zaproszone przez niego osoby.
Nie ma obowiązku podpisania protokołu z kontroli w trakcie tego spotkania. Znajdują w nim dwa miejsca, w których kontrolowany podpisuje dokument. Pierwsze z nich (jeszcze przed pouczeniem), o treści: "W dniu ...... otrzymałem jeden egzemplarz protokołu." stanowi pokwitowanie odbioru tego dokumentu. Złożenie podpisu pod tym oświadczeniem nie odnosi się do treści dokumentu. Dopiero złożenie podpisu w drugim miejscu (na samym końcu protokołu, po pouczeniu) oznacza akceptację jego treści. Pracodawca może więc poprzestać na pokwitowaniu odbioru protokołu i poinformować inspektora o tym, że protokół zostanie podpisany w ciągu 7 dni.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|