Zastrzeżenia do protokołu z kontroli
Kontrolowany ma 7 dni na wniesienie umotywowanych zastrzeżeń do protokołu z kontroli (art. 31 ust. 5 ustawy o PIP).
Ważne: 7-dniowy termin na wniesienie zastrzeżeń jest nieprzekraczalny, więc po jego upływie inspektor uzna, że zgadzamy się w całości z jego ustaleniami. Później nie można kwestionować treści protokołu, a co za tym idzie również wydanych na jego podstawie środków prawnych. |
W tym okresie można zapoznać się z protokołem bez stresującej obecności inspektora lub przekazać go do analizy fachowym służbom (np. kadrowym, księgowym czy prawnym). Nie jest konieczne, by po tym czasie polemizować z inspektorem co do jego ustaleń - pracodawca może w siódmym dniu poinformować go, że nie wnosi zastrzeżeń do protokołu. Składając zastrzeżenia, pracodawca kwestionuje natomiast prawdziwość zawartych w protokole ustaleń dotyczących stanu faktycznego.
Przykład |
W aktach osobowych pracownicy inspektor nie znalazł zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie bhp. W związku z tym w protokole z kontroli wskazał, iż została dopuszczona do pracy bez niego. Przy podpisywaniu protokołu obecny był również kierownik ds. kadr, który pamiętał jednak, że osobiście odbierał od pracownicy takie zaświadczenie. W związku z tym pracodawca skorzystał z prawa do wniesienia zastrzeżeń i jeszcze tego samego dnia wyjaśniło się, że zaginiony dokument znajdował się u specjalisty ds. bhp.
Wniesienie zastrzeżeń do protokołu zobowiązuje inspektora do zbadania ich zasadności. Jeśli zaś okazałyby się zasadne, musi on zmienić lub uzupełnić protokół z kontroli (art. 31 ust. 6 ustawy o PIP).
Przykład |
Przyjmując stan faktyczny z poprzedniego przykładu, inspektor powinien uzupełnić zapisy protokołu dotyczące szkoleń pracowników w zakresie bhp o informację, że w dniu... okazano mu zaświadczenie potwierdzające fakt odbycia przez pracownicę szkolenia wstępnego, które zgodnie z informacją przekazaną przez pracodawcę znajdowało się w dniu kontroli u specjalisty ds. bhp. W takim przypadku, inspektor może co najwyżej skierować do pracodawcy wystąpienie, o przechowywanie zaświadczeń z odbytych przez pracowników szkoleń bhp w ich aktach osobowych. Gdyby zaś zastrzeżenia nie zostały wniesione i protokół nie zostałby zmieniony, wówczas inspektor nakazałby niezwłocznie poddać pracownicę szkoleniu wstępnemu z zakresu bhp, a ponadto osoba, która dopuściła ją do pracy - jako winna popełnienia wykroczenia - zostałaby ukarana mandatem.
Znacznie mniej skuteczną formą oprotestowania ustaleń inspektora poczynionych w trakcie kontroli jest odmowa podpisania protokołu.
Ważne: Odmowa podpisania protokołu nie stanowi przeszkody do zastosowania przez inspektora pracy środków prawnych. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|