Urlop bezpłatny a podstawa wymiaru świadczenia chorobowego
Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na okres od 1 do 7 marca 2017 r. W okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy ubezpieczony ten przebywał na urlopie bezpłatnym: w październiku 2016 r. przez 2 dni, a w listopadzie 2016 r. przez 5 dni. Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru należnego mu świadczenia wynagrodzenie wypłacone za te miesiące powinienem uzupełnić?
TAK. Jeżeli w okresie, za który wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, a więc odpowiednio za okres 12 lub - przy krótszym okresie zatrudnienia - pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia chorobowego:
- wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
- przyjmuje się, po stosownym uzupełnieniu, wynagrodzenie z miesięcy, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.
Stanowi o tym art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej, która jednocześnie w art. 37 ust. 2 określa zasady uzupełniania wynagrodzenia do pełnego miesiąca.
Udzielony pracownikowi urlop bezpłatny jest niewątpliwie jego nieobecnością w pracy usprawiedliwioną.
Z treści pytania wynika, że z powodu urlopu bezpłatnego udzielonego w październiku i listopadzie 2016 r. pracownik nie świadczył pracy w tych miesiącach odpowiednio przez 2 i 5 dni. Jeśli nie było również innych nieobecności w pracy, można przyjąć, że przepracował w tych miesiącach co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy. Tym samym wynagrodzenie za te miesiące powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru należnego mu w marcu 2017 r. świadczenia chorobowego, po stosownym uzupełnieniu.
W przypadku gdy pracownikowi przysługuje:
- wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości - jako wynagrodzenie za październik i listopad 2016 r. należy przyjąć wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy,
- wynagrodzenie zmienne - uzupełnione wynagrodzenia oblicza się poprzez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze w danym miesiącu przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować w tym miesiącu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|