Podstawa zasiłku dla pracownika wykonującego dodatkowo zlecenie
Oprócz wynagrodzenia zasadniczego w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownika uwzględniane są także inne oskładkowane składniki wynagrodzenia, chyba że zachodzą okoliczności wymienione w art. 41 ustawy zasiłkowej, tj.:
- pracownik zachowuje prawo do danego składnika w okresie pobierania świadczenia chorobowego zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu (jest on wypłacany za okres pobierania tego świadczenia) - nie uwzględnia się go w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego w czasie trwania ubezpieczenia, jednak zostanie doliczony do podstawy wymiaru zasiłku przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia,
- dany składnik wynagrodzenia w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, przysługuje tylko do określonego terminu, albo jego wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu - nie uwzględnia się go przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należnego za okres po tym terminie.
Przychód ze zlecenia
Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS zawartymi w komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, zasada dotycząca składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu ma odpowiednie zastosowanie do przychodu uzyskiwanego przez pracownika z tytułu umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło:
- zawartej z pracodawcą, z którym osoba wykonująca umowę pozostaje w stosunku pracy lub
- jeżeli w ramach takiej umowy dana osoba wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.
Przy czym przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się przychód z tytułu kolejnych umów:
- trwających bez przerwy lub
- gdy przerwa między umowami przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, albo
- gdy umowy zawierane są na nakładające się okresy.
Jeśli natomiast okresy poszczególnych umów przypadają w całości w okresie, na który została wcześniej zawarta umowa zlecenia, to przychód z tytułu każdej umowy uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego tylko wówczas, gdy zasiłek przysługuje w okresie, na który została zawarta ta umowa.
Aby więc przychód ze zlecenia mógł być uwzględniony w podstawie wymiaru świadczenia należnego pracownikowi, powinien być uzyskany z tytułu umowy zlecenia, która rozpoczęła się w miesiącach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy i trwa nadal w okresie tej niezdolności.
Przychód ze zlecenia podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczenia należnego pracownikowi do czasu trwania tej umowy zlecenia.
W kwocie faktycznie wypłaconej
Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega (we wskazanych przez ustawodawcę przypadkach) uzupełnieniu na zasadach określonych w art. 37 ust. 1 ustawy zasiłkowej.
Jeśli natomiast chodzi o przychód ze zlecenia, to uwzględniany jest on w podstawie wymiaru świadczenia należnego pracownikowi wyłącznie w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania. Brany jest on jednak pod uwagę niezależnie od tego, czy ulega zmniejszeniu za okres pobierania tego świadczenia.
Przykład Pracownica zatrudniona od 1 stycznia 2015 r. w pełnym wymiarze czasu pracy dodatkowo zawierała z własnym pracodawcą umowy zlecenia, na okres: 1) od 3 do 16 marca 2016 r., 2) od 1 do 30 czerwca 2016 r., 3) od 3 do 31 października 2016 r., 4) od 2 listopada 2016 r. do 28 lutego 2017 r. Ubezpieczona dostarczyła zwolnienie lekarskie na okres od 6 lutego do 6 marca 2017 r. Pracownica nie ma ukończonych 50 lat i jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w 2017 r., za cały wnioskowany okres przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe. Podstawę wymiaru tego świadczenia stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za okres od lutego 2016 r. do stycznia 2017 r., przy czym za okres niezdolności do pracy:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|