Wynagrodzenie z pierwszego miesiąca zatrudnienia w podstawie wymiaru zasiłku
Pracownika zatrudniliśmy od 2 listopada 2016 r. (1 listopada był dniem wolnym od pracy). Ubezpieczony ten zachorował pod koniec lutego 2017 r. Czy w podstawie wymiaru należnego mu wynagrodzenia chorobowego powinnam uwzględnić wynagrodzenie wypłacone za listopad 2016 r.?
TAK. Jeśli z uwagi na zbyt krótki okres zatrudnienia nie jest możliwe uwzględnienie w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego należnego pracownikowi wynagrodzenia wypłaconego mu za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, ustalana jest ona z krótszego okresu. Podstawę wymiaru świadczenia stanowi wówczas przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za pełne miesiące kalendarzowe tego zatrudnienia. Tak wynika z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika za uwzględniany okres (12 lub pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia), przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.
Kwestię, jaki miesiąc należy traktować jako pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia, wyjaśnia ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej (www.zus.pl). Za taki, zdaniem organu rentowego, uznaje się miesiąc, w którym pracownik został zatrudniony od pierwszego roboczego dnia miesiąca.
Z powyższego wynika, że przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należnego pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, należy:
- uwzględnić wynagrodzenie wypłacone mu za okres od listopada 2016 r. (przy zatrudnieniu od 2 listopada 2016 r. traktowanego również jako pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia) do stycznia 2017 r.,
- łączną kwotę wynagrodzenia wypłaconego za okres jak wyżej podzielić przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte (tj. przez 3).
Odmienne ustalanie pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia dla ubezpieczonych niebędących pracownikami Inaczej niż w przypadku pracowników, pełnym miesiącem kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego dla celów obliczenia podstawy wymiaru zasiłku dla ubezpieczonych niebędących pracownikami, zdaniem organu rentowego, jest miesiąc, w którym ubezpieczenie rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca. Miesiąc, w którym przed datą objęcia ubezpieczeniem przypada sobota lub dzień ustawowo wolny od pracy, traktowany jest jako niepełny kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.)
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)
Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|