Dodatek relokacyjny w podstawie wymiaru składek
Zatrudnieni w firmie pracownicy otrzymują w danym miesiącu obok wynagrodzenia zasadniczego dodatek relokacyjny stanowiący częściowy zwrot kosztów najmu lokalu mieszkaniowego. Prawo do wypłaty tego świadczenia wynika wyłącznie z treści umowy o pracę zawartej z pracownikami. Świadczenie to jest wypłacane pracownikom w wysokości przysługującej za cały miesiąc niezależnie od ilości dni ich niezdolności do pracy z powodu choroby, a pracownicy zachowują do niego prawo w okresie pobierania m.in. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień zawartej umowy o pracę. W firmie nie ustanowiono regulaminu wynagradzania ani przepisów o wynagradzaniu. Czy świadczenie to może być zwolnione ze składek ZUS na podstawie § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego?
"(...) Przepis § 2 ust. 1 pkt 24 (...) rozporządzenia [składkowego - przyp. red.] stanowi, iż składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Z powyższego wywieść należy, iż przychody pracownika ze stosunku pracy, które uzyskuje on w okresie pobierania wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jedynie wówczas, gdy z przepisów wewnętrznych regulujących kwestie wynagradzania pracowników wynika jednoznacznie prawo pracownika do tych świadczeń za ten okres.
W przypadku więc, gdy regulacji tego typu nie było u danego pracodawcy przychody, które pracownik otrzymuje w okresie choroby lub w okresie pobierania zasiłków stanowić będą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Wnioskodawca (...) wskazał, że świadczenie w postaci dodatku relokacyjnego ujęte jest wyłącznie w treści zawartych z pracownikami umów o pracę, a dodatek relokacyjny jest wypłacany niezależnie od zdolności pracownika do pracy, w pełnej wysokości ustalonej w umowie o pracę, w okresach miesięcznych (...). Wnioskodawca podkreślił, że w spółce nie został ustanowiony regulamin wynagradzania ani przepisy o wynagradzaniu.
(...) w przypadku gdy przyznane przez pracodawcę świadczenie w postaci dodatku relokacyjnego zostało uregulowane wyłącznie w indywidualnych umowach pracodawcy z pracownikiem nie- mających charakteru układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu pracownika, to wartość korzyści, które odniesie z tego tytułu pracownik podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. (...)".
(interpretacja Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 17 stycznia 2017 r., znak: DI/100000/43/1330/2016)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|