Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego
Osoba pobierająca zasiłek macierzyński (np. pracownik) podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe takiej osoby w całości finansuje budżet państwa. Nalicza je ten podmiot, który wypłaca zasiłek, tj. płatnik składek (np. pracodawca, zleceniodawca) lub ZUS (jeśli świadczenie to wypłaca ten organ). Podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia dla osób pobierających zasiłek macierzyński stanowi kwota tego zasiłku.
Począwszy od 1 stycznia 2016 r., w przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego (tj. 1.000 zł), to kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Tak wynika z art. 31 ust. 3a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.). Jeśli zasiłek macierzyński przysługuje za część miesiąca, jego podwyższenie ustala się proporcjonalnie do okresu, za który jest on wypłacany. Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego podlega finansowaniu z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Podwyższenia zasiłku macierzyńskiego zasadniczo dokonuje podmiot wypłacający to świadczenie, a więc odpowiednio: płatnik składek uprawniony do wypłaty zasiłków lub ZUS.
W związku z powyższym powstały wątpliwości, od jakiej kwoty należy rozliczyć składki emerytalno-rentowe osobie (np. pracownicy), której płatnik składek (np. pracodawca) podwyższył kwotę zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego.
Od 1 stycznia 2016 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego dla poszczególnych osób stanowi kwota tego zasiłku po podwyższeniu. Oznacza to, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób pobierających zasiłek macierzyński (rozumiany według dotychczasowych zasad jako zasiłek w kwocie brutto, łącznie z zaliczką na pdof) podwyższony do kwoty świadczenia rodzicielskiego, stanowi kwota po podwyższeniu uwzględniająca zaliczkę na podatek.
Składki na te ubezpieczenia nalicza w raporcie ZUS RCA od łącznej kwoty brutto zasiłku przed podwyższeniem oraz kwoty podwyższenia - podmiot, który wypłaca zasiłek macierzyński.
Wypłaconą przez płatnika składek kwotę podwyższenia zasiłku macierzyńskiego wykazuje się w raporcie ZUS RSA. Począwszy od dokumentów rozliczeniowych sporządzanych za marzec 2016 r. kwotę podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego wykazuje się w odrębnym bloku tego raportu, z kodem świadczenia/przerwy - 329. W dokumentach rozliczeniowych składanych za styczeń i luty 2016 r. wykazywana ona była łącznie z kwotą zasiłku macierzyńskiego, z kodem świadczenia/przerwy odpowiednio 311, 319, 325. Kwota podwyższenia podlega rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązuje nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, w której kwotę podwyższenia - rozliczaną w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne - należy wykazać w bloku V. w odrębnym polu 04.
Odpowiedź ZUS na pytanie naszego Wydawnictwa "W kwestii ustalania podstawy wymiaru składek osób pobierających zasiłek macierzyński nic się nie zmieniło. Nadal, zgodnie z art. 18 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (...), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób stanowi kwota zasiłku macierzyńskiego". "pod pojęciem zasiłek macierzyński należy rozumieć również podwyższony zasiłek". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|