Terminy wypłat wynagrodzenia za pracę
Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie (art. 85 § 1 K.p.). Termin ten, podobnie jak miejsce, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia należy określić w regulaminie pracy, chyba że pracownicy są objęci układem zbiorowym pracy, który reguluje to zagadnienie (art. 104 § 2 i art. 1041 § 1 pkt 5 K.p.). Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, umieszcza wzmiankę o miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia w pisemnej informacji, kierowanej do pracownika na mocy art. 29 § 3 K.p., w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę.
W kwestii terminu wypłaty wynagrodzenia ustawodawca pozostawił pracodawcy pewien zakres swobody. W przypadku gdy wynagrodzenie jest płatne jeden raz w miesiącu, wypłaca się je z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (przykład 1). Jeżeli dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym (przykład 2).
Przepis art. 85 § 2 K.p. nie wyklucza wprowadzenia postanowienia o wypłacie wynagrodzenia z góry. Powyższe potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 sierpnia 1999 r., sygn. akt I PKN 191/99, w uzasadnieniu którego czytamy między innymi, że art. 85 § 2 K.p. jest normą, która wyznacza minimalny zakres ochrony interesów pracownika uznawanego za słabszą stronę stosunku pracy. Pracodawca może podnieść standardy zatrudnienia, czyli ustalić takie, które będą dla pracownika korzystniejsze (art. 18 K.p.). Co prawda wynagrodzenie przysługuje pracownikowi zasadniczo za pracę wykonaną i dlatego wypłaca się je z dołu, niemniej przepisy kodeksowe nie zabraniają wprowadzenia odstępstwa od tej reguły np. w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę. Żaden przepis prawa ani charakter (natura) stosunku pracy lub zasady współżycia społecznego nie stoją na przeszkodzie, aby strony umowy o pracę uzgodniły wcześniejszy, niż wynikający z art. 85 § 2 K.p., termin płatności wynagrodzenia za pracę. W konsekwencji Sąd Najwyższy orzekł, że: "Strony mogą w umowie o pracę określić, że wynagrodzenie za pracę płatne miesięcznie wypłaca się z góry".
Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia nie wymaga zastosowania wypowiedzeń zmieniających. Takie stanowisko w tej sprawie zajął Główny Inspektorat Pracy (znak pisma: GPP-471-4560-26/09/PE/RP). Zdaniem GIP, zgodnie z art. 1043 § 1 K.p., prawidłowo ustalona zmiana regulaminu pracy zmienia automatycznie (po upływie dwóch tygodni od podania do wiadomości pracowników) dotychczasowe prawa i obowiązki stron związane z porządkiem w zakładzie, nawet gdy nowe postanowienia są mniej korzystne. W piśmie GIP wyjaśnia również, że jeżeli kwestie terminu i miejsca wypłaty wynagrodzenia zostały również zamieszczone w umowie o pracę, ich zmiana także nie powinna skutkować koniecznością wręczenia wypowiedzenia zmieniającego albo porozumienia zmieniającego. Nie są to bowiem postanowienia w sprawie warunków pracy i płacy, a postanowienia o charakterze informacyjnym w zakresie organizacyjno-porządkowym.
Przykład 1 W regulaminie pracy pracodawca wskazał, że: "Wynagrodzenie za pracę jest wypłacane raz w miesiącu w terminie do 10. dnia następnego miesiąca". Takie postanowienie regulaminu pracy jest nieprawidłowe, ponieważ nie wskazuje jednoznacznie, w którym dniu przypada wypłata wynagrodzenia. Może ono zostać wypłacone np. 30. dnia danego miesiąca lub w którymś z 10 dni następnego miesiąca. Pracownik nie będzie miał pewności, w jakim terminie może spodziewać się wypłaty wynagrodzenia za pracę. Postanowienie to wymaga zmiany.
Zgodnie z postanowieniem regulaminu pracy comiesięcznej wypłaty wynagrodzenia w zakładzie dokonuje się 6. dnia następnego miesiąca. W maju br. dzień ten wypadnie w sobotę, która jest w zakładzie dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a w sierpniu br. w niedzielę. Biorąc pod uwagę przepisy w sprawie terminów wypłaty wynagrodzenia za pracę wypłata wynagrodzenia w tych miesiącach nastąpi odpowiednio 5 maja i 4 sierpnia 2017 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|