Odliczenie z wynagrodzenia błędnie nadpłaconego wynagrodzenia urlopowego
Pracownik, który otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie oraz regulaminową premię, w styczniu 2017 r. miał zaplanowany 2-tygodniowy urlop wypoczynkowy. Za zgodą pracodawcy przesunął jego termin na kwiecień 2017 r. Pracodawca nie odnotował zmiany terminu urlopu i za styczeń br. naliczył pracownikowi, oprócz wynagrodzenia za pracę, także wynagrodzenie urlopowe (pensja w tym miesiącu była wyższa od zazwyczaj otrzymywanej przez pracownika). Natomiast z wynagrodzenia za luty br. odliczył pracownikowi, bez jego zgody, wynagrodzenie urlopowe powołując się na art. 87 § 7 K.p. Czy jest to zgodne z Kodeksem pracy?
Przepisy Kodeksu pracy przewidują dokonywanie odliczenia nadpłaconego wynagrodzenia. Takie odliczenie jest możliwe na podstawie art. 87 § 7 K.p., jednak tylko w określonym w tym przepisie przypadku. Zgodnie z powołaną regulacją, z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Bardzo istotne jest przy tym, że tego rodzaju odliczenia można dokonać tylko w kolejnym, bezpośrednio następującym terminie płatności, czyli przy następnej wypłacie wynagrodzenia.
Tak też wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 1996 r., sygn. akt I PRN 32/96, w którym stwierdzono, że: "(...) Odliczenie na podstawie art. 87 § 7 K.p. możliwe jest tylko w następnym, czyli najbliższym i kolejnym terminie płatności". W uzasadnieniu tego wyroku SN uznał, że przepis § 7 art. 87 K.p. został przewidziany dla sytuacji, w których po wypłaceniu przez zakład pracy wynagrodzenia za dany okres (najczęściej z góry) nastąpi nieobecność pracownika w pracy, za którą nie przysługuje mu wynagrodzenie. Wówczas z mocy omawianego przepisu pracodawca może odliczyć z wynagrodzenia za pracę to, co wcześniej wypłacił będąc zobowiązanym przepisami określającymi terminy wypłaty wynagrodzeń.
Odliczenia z wynagrodzenia za pracę na mocy art. 87 § 7 K.p. najczęściej dotyczą nadpłaty wynagrodzenia z powodu choroby pracownika lub skorzystania z urlopu bezpłatnego.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca nie dopilnował przesunięcia terminu urlopu pracownika i zamiast wynagrodzenia za pracę wypłacił mu wynagrodzenie urlopowe. Był to więc błąd po stronie pracodawcy. W wyniku tego błędu wypłacił on pracownikowi, oprócz wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, który nie doszedł do skutku. W kolejnym miesiącu odliczył nadpłacone wynagrodzenie urlopowe na podstawie art. 87 § 7 K.p. W świetle przepisów nie miał prawa dokonać tego odliczenia bez zgody pracownika, gdyż faktycznie nie było to odliczenie, a potrącenie, które wymaga pisemnej zgody pracownika. Jak bowiem wskazuje art. 87 § 7 K.p., z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. W tym przypadku pracownik jak najbardziej zachował prawo do wynagrodzenia. Odliczenie to zostało więc dokonane bezprawnie.
Artykuł 87 § 7 K.p. nie obejmuje sytuacji wypłacenia wyższego wynagrodzenia wskutek błędu pracodawcy.
Jeżeli zawyżone wynagrodzenie zostało wypłacone pracownikowi na skutek pomyłki pracodawcy, to jego potrącenie z wynagrodzenia pracownika może nastąpić jedynie za uprzednią pisemną zgodą pracownika albo po uzyskaniu prawomocnego tytułu wykonawczego. Jak bowiem uznał SN w wyroku z dnia 8 czerwca 2010 r., sygn. akt I PK 31/10: "Pracodawca nie może domagać się od pracownika zwrotu nienależnie wypłaconej pensji, jeśli księgowa lub elektroniczny system pomylił się w wyliczeniach. W takiej sytuacji pracodawca nie może mu zarzucić bezpodstawnego wzbogacenia".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|