Wynagrodzenie miesięczne w razie choroby wyłącznie w dniach wolnych od pracy
Pracownik wynagradzany stawką miesięczną chorował w dniach od 6 do 8 stycznia br. Jest on zatrudniony w podstawowej organizacji od poniedziałku do piątku, a soboty są dniami wolnymi z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Czy jego wynagrodzenie za styczeń br. podlegało obniżeniu?
Zgodnie ze stanowiskiem resortu pracy wynagrodzenie za styczeń br. przysługiwało w pełnej kwocie.
W celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości za przepracowaną część miesiąca w związku z absencją chorobową (opłacaną wynagrodzeniem chorobowym lub zasiłkiem) stosuje się § 11 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy (...). Na mocy powołanego przepisu miesięczną stawkę wynagrodzenia:
- dzieli się przez 30,
- otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby,
- obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Zastosowanie wskazanego przepisu w sytuacji, gdy niezdolność do pracy, tak jak w rozpatrywanym przypadku, obejmuje jedynie dni wolne, zostało wyjaśnione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 12 grudnia 2013 r. Zdaniem resortu pracy powołaną regulację stosuje się: "(...) gdy pracownik przepracował tylko część miesiąca z powodu nieobecności w pracy spowodowanej zwolnieniem lekarskim. W opinii Departamentu zwrot »przepracowana część miesiąca« należy utożsamiać z sytuacją, w której pracownik przepracował tylko część obowiązującego go wymiaru czasu pracy w danym miesiącu z powodu korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Zdaniem Departamentu powołany wyżej przepis § 11 ust. 1 rozporządzenia nie obejmuje zatem sytuacji, gdy pracownik wprawdzie był nieobecny w pracy z powodu choroby przez część miesiąca, ale mimo to przepracował w tym miesiącu pełny wymiar czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje, zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy, wynagrodzenie za cały miesięczny wymiar czasu pracy, tj. pełne wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej".
Przykład Pracownik jest zatrudniony w normach podstawowych od poniedziałku do piątku i wynagradzany stawką miesięczną w wysokości 2.800 zł. W okresie od 6 do 8 stycznia br. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Pracownik zachował za styczeń 2017 r. prawo do pełnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2.800 zł. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|