Zwiększenie etatu i wynagrodzenia w trakcie miesiąca
Pracodawca przez część miesiąca zatrudniał pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy, a przez część na pełny etat. Wraz z podniesieniem etatu do pełnego nastąpiła też podwyżka wynagrodzenia za pracę. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika za ten miesiąc, jeżeli otrzymuje on tylko stałe miesięczne wynagrodzenie?
Przepisy z zakresu prawa pracy nie regulują zasad ustalania stałego miesięcznego wynagrodzenia w sytuacji, gdy w trakcie miesiąca nastąpiła zmiana jego wysokości, a wraz z nią zmiana wielkości etatu. Przy czym dotyczy to zarówno podwyższenia, jak i obniżenia wynagrodzenia oraz etatu. Ze względu na wątpliwości w tym zakresie, stanowisko w tej kwestii zajął Główny Inspektorat Pracy w piśmie z dnia 6 kwietnia 2009 r., znak: GPP-471-4560-24/09/PE/RP. Wyjaśnił w nim, że w takiej sytuacji należy zastosować § 12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Zgodnie z tą regulacją miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu (wynikających z wymiaru etatu, w którym był zatrudniony pracownik), a następnie otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin, jaką przepracował według dotychczasowego wymiaru czasu pracy. Tak obliczona kwota stanowi wynagrodzenie za część miesiąca przepracowanego według dotychczasowego wymiaru. Takie same zasady należy zastosować do obliczenia wynagrodzenia za drugą część miesiąca, w trakcie której pracownik świadczył pracę w innym wymiarze czasu pracy. Suma tak obliczonych kwot stanowi łączne wynagrodzenie przysługujące za cały miesiąc pracy.
Stosując w praktyce zasady podane w stanowisku GIP, w celu obliczenia łącznego miesięcznego wynagrodzenia pracownika określonego w stałej stawce miesięcznej, po zmianie jego wysokości w trakcie miesiąca, sumuje się wynagrodzenie należne za okres sprzed zmiany oraz po zmianie jego wysokości. Przy czym każdą część wynagrodzenia pracownika za pracę w określonym wymiarze etatu oblicza się odrębnie, w oparciu o wysokość wynagrodzenia obowiązującą w danym okresie.
W przypadku gdy wynagrodzenie za dany miesiąc zmienia się wprost proporcjonalnie do wymiaru etatu pracownika, przeliczona stawka wynagrodzenia za godzinę pracy jest taka sama. Aby uzyskać wynagrodzenie za cały miesiąc pracy, należy stawkę tę pomnożyć przez liczbę godzin pracy w różnych wymiarach czasu pracy. Odrębnych przeliczeń wynagrodzenia za każdą część miesiąca należy dokonywać, gdy zmiana wysokości wynagrodzenia nie jest wprost proporcjonalna do wielkości etatu pracownika. Stawki godzinowe wynagrodzenia mogą się wtedy różnić.
Wysokość płacy godzinowej, gdy pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie, oblicza się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu (§ 12 wymienionego rozporządzenia). Nie stosuje się obliczeń wynikających z dalszej części tego przepisu.
Przykład
Pracownik jest zatrudniony na 1/4 etatu i wykonuje pracę po 2 godziny na dobę w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku. Obowiązują go jednomiesięczne okresy rozliczeniowe. Przy czym od 13 marca 2017 r. pracodawca podwyższył mu etat do pełnego. Podwyżce uległo też jego wynagrodzenie za pracę. Będąc zatrudnionym na 1/4 etatu otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1.000 zł. Natomiast po zmianie etatu i wynagrodzenia porozumieniem zmieniającym, od 13 marca br. przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości 4.400 zł. Od 13 marca 2017 r. pracownik wykonuje pracę po 8 godzin na dobę nadal w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku. Obliczenie wynagrodzenia za marzec br.:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|