Praca powyżej wymiaru a wynagrodzenie niepełnoetatowca
W myśl art. 151 § 5 K.p. strony stosunku pracy zawartego na część etatu są obowiązane ustalić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy (tzw. limit), których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku jak za godziny nadliczbowe. Limit można ustalić w różny sposób.
Godziny wykraczające poza dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie niepełny wymiar czasu pracy (limit), o ile nie naruszają norm, nie są godzinami nadliczbowymi, a jedynie są opłacane tak jak one - normalnym wynagrodzeniem powiększonym o dodatek.
Dopiero przekroczenie norm, dobowej i (lub) tygodniowej (ewentualnie przekroczenie przedłużonego wymiaru dobowego, co ma miejsce w szczególnych systemach lub rozkładach czasu pracy), stanowi zwykłą pracę nadliczbową, którą rekompensuje się czasem wolnym albo dodatkami w wysokości określonej w art. 1511 K.p.
W świetle powyższego, dodatkowa praca pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy może mieć różny charakter, a mianowicie:
- gdy przekracza obowiązujący danego pracownika wymiar czasu pracy, ale nie limit, a ponadto nie narusza norm czasu pracy (dobowej lub średniotygodniowej) oraz przedłużonego wymiaru dobowego - jest zwykłą pracą ponadwymiarową, którą należy opłacić wyłącznie zwykłym wynagrodzeniem,
- gdy przekracza obowiązujący danego pracownika wymiar czasu pracy oraz jednocześnie limit, lecz nie narusza norm czasu pracy (dobowej lub średniotygodniowej) oraz przedłużonego wymiaru dobowego - jest pracą "nadlimitową" (ale nie nadliczbową), którą należy opłacić zwykłym wynagrodzeniem oraz dodatkami,
- gdy przekracza obowiązujący danego pracownika wymiar czasu pracy oraz jednocześnie normę (dobową lub średniotygodniową) albo przedłużony wymiar - jest klasyczną pracą nadliczbową, za którą pracownikowi należy wypłacić normalne wynagrodzenie i udzielić w zamian czasu wolnego lub ewentualnie wypłacić stosowne dodatki.
Przykład Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu w systemie podstawowym w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. W lutym br. miał zaplanowane po 8 godzin pracy w każdy poniedziałek i wtorek oraz po 4 godziny w każdy piątek. Łącznie dawało to 80 godzin i było zgodne z wymiarem (160 godz. × 1/2 etatu). Jednakże w czwartek 2 lutego br. został wezwany do pracy w zastępstwie innego pracownika i przepracował wówczas 10 godzin w porze dziennej. W przypadku tego pracownika przekroczenie wymiaru czasu pracy o 20 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym uprawnia go, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku jak za godziny nadliczbowe. W opisanej sytuacji nie doszło do naruszenia limitu, jednak wystąpiły godziny nadliczbowe z przekroczenia normy dobowej (dziewiąta i dziesiąta godzina pracy w czwartek 2 lutego br.), za które pracownik nabył prawo, oprócz wynagrodzenia za pracę rozkładową, do:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|