Dodatkowe odszkodowanie z tytułu pogorszenia się stanu zdrowia
Pracownik dwa lata temu podczas wykonywania prac budowlanych spadł z rusztowania z dużej wysokości. Zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Ze względu na doznane obrażenia ciała ubezpieczony przez pół roku korzystał z zasiłku chorobowego, a następnie przez rok ze świadczenia rehabilitacyjnego. Po zakończonym leczeniu otrzymał jednorazowe odszkodowanie. Na jakiś czas wrócił do pracy, ale jego stan zdrowia uległ nagłemu pogorszeniu. Jego lekarz potwierdził, że ma to związek z wypadkiem sprzed dwóch lat. Ponownie więc korzysta ze 100-procentowego zasiłku chorobowego. Czy i tym razem będzie mógł ubiegać się o prawo do jednorazowego odszkodowania?
Ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy, przysługuje m.in.:
- zasiłek chorobowy,
- świadczenie rehabilitacyjne - jeśli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy oraz
- jednorazowe odszkodowanie.
Stanowi o tym art. 6 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy wypadkowej.
Dwa pierwsze z wymienionych świadczeń przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Dotyczy to także przypadków, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem przy pracy, co powinno być potwierdzone stosownym zaświadczeniem wystawionym przez lekarza na zwykłym druku.
Natomiast jednorazowe odszkodowanie z założenia przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Jeżeli jednak wskutek pogorszenia się stanu zdrowia stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu będący następstwem wypadku przy pracy, który był podstawą przyznania jednorazowego odszkodowania, ulegnie zwiększeniu co najmniej o 10 punktów procentowych, jednorazowe odszkodowanie zwiększa się o 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu przewyższający procent, według którego ustalone było to odszkodowanie. Kwestię tę reguluje art. 12 ustawy wypadkowej. Przy czym do ustalenia wysokości jednorazowego odszkodowania przyjmuje się przeciętne wynagrodzenie obowiązujące w dniu wydania decyzji.
Od 1 kwietnia br. za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 809 zł.
Jeśli zatem pracownik uzna, że wskutek pogorszenia się stanu zdrowia zwiększeniu uległ również jego stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu, może ubiegać się o przyznanie zwiększenia jednorazowego odszkodowania. Podstawą do wydania decyzji w sprawie w tym przypadku również będzie orzeczenie lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|