Po wypadku w drodze do pracy odszkodowanie nie przysługuje
Pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy. Przez prawie sześć miesięcy przebywał na zwolnieniu lekarskim. Z tego tytułu wypłacałem mu świadczenie chorobowe (najpierw wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy) w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Ubezpieczony ten po powrocie do pracy złożył wniosek o wypłatę jednorazowego odszkodowania, załączając do niego zaświadczenie o zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Tłumaczyłem mu, że po wypadku w drodze do pracy takie świadczenie mu nie przysługuje. On jednak twierdzi, że przed laty w podobnej sytuacji otrzymał z ZUS odszkodowanie. Co w tym przypadku powinienem zrobić?
Faktycznie jednorazowe odszkodowanie przysługiwało także z tytułu wypadków w drodze do pracy lub z pracy, które miały miejsce przed 1 stycznia 2003 r. Z tym bowiem dniem zmieniły się przepisy w tym zakresie. Począwszy od tego dnia na jednorazowe odszkodowanie mogą liczyć wyłącznie ubezpieczeni, którzy stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu doznali wskutek:
- wypadku przy pracy lub choroby zawodowej albo
- wypadku w drodze do pracy lub z pracy, który miał miejsce przed 1 stycznia 2003 r. - wniosek w tej sprawie podlega rozpatrzeniu na podstawie dotychczasowych przepisów, tj. ustawy o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 1983 r. nr 30, poz. 144 ze zm.).
Stanowi tak art. 11, 49 i 61 pkt 2 ustawy wypadkowej.
Z treści pytania wynika, że pracownik wystąpił z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku w drodze do pracy, który miał miejsce w 2016 r. Rację zatem ma Czytelnik, że interesujące ubezpieczonego świadczenie nie będzie mu przysługiwało.
Nie ulega wątpliwości, że płatnik składek jest zobowiązany do przekazania wniosku ubezpieczonego o jednorazowe odszkodowanie wraz ze skompletowaną dokumentacją właściwej (ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego) jednostce ZUS. Obowiązek ten ma miejsce po zakończeniu przez ubezpieczonego procesu leczenia i rehabilitacji. Dotyczy to jednak wniosku o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Należy jednak pamiętać, że przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji ZUS, od której ubezpieczonemu przysługuje odwołanie w trybie i na zasadach określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 15 ust. 1 i 4 ustawy wypadkowej). Dlatego też Czytelnik powinien przekazać do ZUS otrzymany od pracownika wniosek o jednorazowe odszkodowanie wraz z zaświadczeniem o zakończeniu leczenia i rehabilitacji, załączając do niego sporządzoną przez płatnika składek Kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|