Zaległości z tytułu składek pracowniczych a prawo do odszkodowania
Pod koniec ubiegłego roku uległem wypadkowi przy pracy. Do chwili obecnej przebywam na zwolnieniu lekarskim. Przypadkiem dowiedziałem się, że pracodawca nie odprowadzał za mnie składek do ZUS za dość długi okres. Kiedy zakończy się proces leczenia chciałbym ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. Czy fakt, że pracodawca zalega ze składkami oznacza, że odszkodowanie nie będzie mi przysługiwało?
Kwestie należnych ubezpieczonym świadczeń m.in. z tytułu wypadków przy pracy oraz warunki nabywania prawa do tych świadczeń w sposób szczegółowy regulują przepisy ustawy wypadkowej. Dla osoby podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy, przewidziane zostało jednorazowe odszkodowanie.
Ustawa wypadkowa wymienia okoliczności, których wystąpienie skutkuje pozbawieniem pracownika świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Jednakże żaden ze wskazanych tam przypadków nie dotyczy sytuacji przedstawionej w pytaniu.
Zatem w razie gdy pracodawca nie odprowadza do ZUS należnych składek za zatrudnionych i zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych pracowników, ci ostatni nie ponoszą konsekwencji za taki stan rzeczy.
Czytelnik chcąc ubiegać się o przyznanie prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu poniesionego w wyniku wypadku przy pracy uszczerbku na zdrowiu, nie musi zatem obawiać się, iż z powodu nieopłaconych przez pracodawcę składek, ZUS odmówi mu prawa do wypłaty odszkodowania. Odszkodowanie takie zostanie jednak wypłacone pod warunkiem, że zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy a u Czytelnika zostanie stwierdzony co najmniej jednoprocentowy uszczerbek na zdrowiu.
Czytelnik powinien złożyć wniosek o jednorazowe odszkodowanie do swojego płatnika składek. Po otrzymaniu wniosku płatnik składek zobowiązany jest:
- skompletować dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy oraz
- po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazać wniosek wraz ze zgromadzonymi dokumentami terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania go na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika ZUS.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|