Zawiadomienie ZUS o wypadku przy prowadzeniu działalności
Prowadzę działalność gospodarczą. Podczas wykonywania pracy z nią związanej skręciłem nogę. Przez 4 miesiące byłem na zwolnieniu lekarskim i otrzymałem zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Po miesiącu wykonywania pracy okazało się, że w nodze mam zerwane ścięgna i czekają mnie operacje. Po operacjach i rehabilitacji chciałbym starać się o jednorazowe odszkodowanie. Czy obecnie, mimo upływu czasu, mogę zgłosić do ZUS, że zdarzenie, w wyniku którego skręciłem nogę, było wypadkiem przy prowadzeniu działalności?
TAK. Za wypadek przy pracy uważa się również nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego m.in. podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych. W stosunku do prowadzących taką działalność, ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy dokonuje ZUS w karcie wypadku. Tak stanowi art. 3 ust. 3 pkt 8, art. 5 ust. 1 pkt 8 ustawy wypadkowej.
Wymienieni poszkodowani zawiadamiają o wypadku ZUS właściwy ze względu na siedzibę prowadzenia działalności. Tak wynika z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (Dz. U. z 2013 r. poz. 1618).
ZUS sporządza kartę wypadku, po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o wypadku. Poszkodowany może zgłosić uwagi i zastrzeżenia do ustaleń zawartych w karcie. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Okoliczności, w oparciu o które dokonuje się ustaleń, czy zdarzenie jest wypadkiem przy prowadzeniu działalności Zdarzenie, do którego doszło podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej, uznaje się za wypadek przy pracy na podstawie ustalenia jego okoliczności i przyczyn, w szczególności przez:
Stwierdzenie, że zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy, wymaga uzasadnienia i wskazania dowodów stanowiących podstawę takiego stwierdzenia. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|