Macierzyński dla pracownicy prowadzącej wcześniej własną firmę
Zatrudniłam się na umowę o pracę bezpośrednio po zamknięciu własnej działalności pozarolniczej. Miało to miejsce pół roku temu. Obecnie jestem w siódmym miesiącu ciąży, ale nadal chodzę do pracy (nie korzystam ze zwolnienia lekarskiego). Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru należnego mi po porodzie zasiłku macierzyńskiego zostanie uwzględniony okres 12 miesięcy, w których jeszcze prowadziłam własną firmę, czy wyłącznie okres zatrudnienia na umowę o pracę?
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (odpowiednio zasiłku macierzyńskiego) przysługującego pracownikowi z założenia stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (odpowiednio powstało prawo do świadczenia).
Jeśli jednak niezdolność do pracy (prawo do zasiłku) powstała (powstało) przed upływem 12 pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawę świadczenia stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
Co istotne, uwzględnieniu podlega wyłącznie wynagrodzenie uzyskane u płatnika składek (pracodawcy) w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy (prawo do zasiłku). Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika za wskazane okresy (12 lub pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia) przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.
Tak wynika z art. 36 ust. 1, 2 i 4, art. 38 ust. 1 oraz art. 47 ustawy zasiłkowej.
Prowadzenie działalności gospodarczej oraz zatrudnienie na umowę o pracę stanowią odrębne tytuły do ubezpieczeń społecznych, w tym do ubezpieczenia chorobowego. Inny jest też płatnik składek. Dlatego też przychody uzyskane z tytułu prowadzonej wcześniej działalności gospodarczej nie mają żadnego wpływu na wysokość świadczenia należnego z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru należnego Czytelniczce zasiłku macierzyńskiego zostanie zatem uwzględnione wyłącznie wynagrodzenie uzyskane ze stosunku pracy, nawet jeśli uwzględniany okres byłby krótszy niż 12 miesięcy.
Przykład Załóżmy, że Czytelniczka prowadziła działalność pozarolniczą w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 15 września 2016 r., po czym z dniem 16 września 2016 r. została zatrudniona na umowę o pracę. Jeśli:
podstawę wymiaru należnego jej zasiłku macierzyńskiego stanowić będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za okres 8 pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę poprzedzających powstanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, tj. za okres od października 2016 r. do maja 2017 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|