Zasiłek macierzyński bez ograniczenia podstawy
Z ostatnim dniem marca 2017 r. miała zakończyć się moja umowa o pracę zawarta na czas określony. Pracodawca poinformował mnie, że co prawda nie podpisze ze mną kolejnej umowy, jednak z uwagi na fakt, iż jestem w ciąży, obecna umowa została mi przedłużona do dnia porodu. Dzięki temu po urodzeniu dziecka mam uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego. Gdy mój mąż chorował po ustaniu zatrudnienia podstawa wymiaru należnego mu świadczenia była ograniczana do 100% przeciętnego wynagrodzenia. Czy i w moim przypadku ZUS zastosuje takie ograniczenie?
NIE. Ponieważ umowa o pracę zostanie Czytelniczce przedłużona do dnia porodu, w efekcie urodzi ona dziecko w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Tym samym spełni podstawowy warunek uzyskania prawa do interesującego ją świadczenia, określony w art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej. Przypomnijmy, iż w świetle przywołanego przepisu zasiłek macierzyński przysługuje m.in. ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego (a więc m.in. w okresie zatrudnienia).
To, że następnego dnia po porodzie ustanie zatrudnienie, nie wpłynie w negatywny sposób na uprawnienia matki dziecka do zasiłku macierzyńskiego. Prawo do tego świadczenia dla ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu, gwarantuje art. 30 ust. 4 ustawy zasiłkowej.
Co więcej, zainteresowana będzie mogła korzystać z zasiłku macierzyńskiego przez pełny okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i - o ile wystąpi z takim wnioskiem - urlopu rodzicielskiego. W przypadku urodzenia jednego dziecka będzie więc mogła pobierać to świadczenie za okres 52 tygodni.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Stanowi o tym art. 46 ustawy zasiłkowej, który jednocześnie precyzuje, iż tę kwotę graniczną ustala się miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych. Takie ograniczenie nie ma jednak zastosowania do zasiłku macierzyńskiego należnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia). Za sprawą art. 47 ustawy zasiłkowej przywołany wcześniej art. 46 tej ustawy stosuje się bowiem odpowiednio jeszcze tylko do świadczenia rehabilitacyjnego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|