Urlop ojcowski ze 100% podstawą świadczenia
W naszej firmie pracuje małżeństwo. Pracownica, która w lutym br. urodziła syna, kilka dni po porodzie wystąpiła o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego. Należny jej zasiłek macierzyński wypłacamy w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Czy mąż pracownicy, który właśnie korzysta z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego, powinien otrzymać zasiłek macierzyński w takiej samej, tj. 80% wysokości?
NIE. Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest zróżnicowana. Może ona wynosić:
- najpierw 100%, a następnie 60% podstawy wymiaru zasiłku albo
- za cały okres 80% podstawy wymiaru tego świadczenia.
Dotyczy to jednak wyłącznie zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Jeśli natomiast chodzi o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, to zawsze wypłacany jest on w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Stanowi o tym art. 31 ust. 1-3 ustawy zasiłkowej.
Bez znaczenia jest tu zatem, czy i ewentualnie w jakiej wysokości matka dziecka korzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres należnych jej z tytułu macierzyństwa urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego).
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego wypłacany jest wyłącznie w wysokości 100% podstawy wymiaru tego świadczenia.
Co więcej, nawet jeśli ojciec dziecka korzysta z urlopu rodzicielskiego, za okres którego otrzymuje świadczenie w analogicznej (procentowo) jak matka dziecka wysokości, tj. 60% albo 80% podstawy wymiaru zasiłku, to i tak korzystając później z urlopu ojcowskiego przysługuje mu zasiłek macierzyński w zagwarantowanej przez ustawodawcę 100% wysokości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|