Odszkodowania przyznawane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji
Rozstrzygnięcie składkowe
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia składkowego, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączono odszkodowania wypłacone byłym pracownikom po rozwiązaniu stosunku pracy, na podstawie umowy o zakazie konkurencji, o której mowa w art. 1012 K.p.
Kodeks pracy przewiduje dwa rodzaje umów kształtujących zakaz konkurencji:
- w czasie trwania zatrudnienia (art. 1011 K.p.) oraz
- po ustaniu stosunku pracy (art. 1012 K.p.).
Artykuł 1011 K.p. (dotyczący zakazu konkurencji w czasie trwania zatrudnienia) stanowi, że pracodawca może z każdym pracownikiem zawrzeć umowę, z treści której będzie wynikało, że pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie (np. umów cywilnoprawnych) na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Natomiast art. 1012 K.p. dotyczący zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy stanowi, iż pracodawca może z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Umowa o zakazie konkurencji zawarta z pracownikiem po ustaniu zatrudnienia może być kształtowana tylko jako umowa odpłatna. Zatem strony umowy powinny określić, obok okresu obowiązywania zakazu, wysokość odszkodowania należnego pracownikowi z tytułu zobowiązania się do nieświadczenia pracy na rzecz konkurencyjnego podmiotu lub też wykonywania działalności konkurencyjnej. Wysokość tego odszkodowania nie może być niższa od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy, przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. Przyjmuje się, że pojęcie "otrzymane wynagrodzenie" obejmuje wszystkie składniki i nie może ograniczać się jedynie do wynagrodzenia zasadniczego. Z powołanych wyżej regulacji wynika, że przepis art. 1012 K.p. określa jedynie minimalną wysokość odszkodowania, nie wskazując górnej jego granicy. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy.
Uwaga! Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy jest zasadniczo ukształtowana jako nieodpłatna, z tym że strony mogą tę kwestię uregulować odmiennie i przyznać w umowie dodatkowe świadczenie dla pracownika z tego tytułu (por. wyrok SN z 10 października 2002 r., sygn. akt I PKN 560/01, OSNP-wkł. 2003/3/8). Wypłacane pracownikowi dodatkowe świadczenie na podstawie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek ZUS.
Rozstrzygnięcie podatkowe
Odszkodowanie przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji jest opodatkowane zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. d) ustawy o pdof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|