Zapomogi losowe
Rozstrzygnięcie składkowe
Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia składkowego, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączono zapomogi losowe w przypadku klęsk żywiołowych, indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby. Nie ma przy tym znaczenia z jakiego źródła zapomogi zostały sfinansowane.
W przepisie wymieniono przypadki, których wystąpienie umożliwia zwolnienie zapomogi z oskładkowania. Jest to indywidualne zdarzenie losowe, klęska żywiołowa oraz długotrwała choroba.
Ważne: Z wyłączenia z oskładkowania korzysta zapomoga wypłacona pracownikowi, jeżeli określone zdarzenie (np. choroba) dotyczy zarówno pracownika, jak i członka jego rodziny. Jedynym warunkiem jest, iż choroba ta musi mieć charakter długotrwały. |
Zgodnie z wykładnią językową, długotrwała choroba to choroba trwająca długi czas, przewlekła, np. choroba nowotworowa, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, jaskra, alergia.
Zapomogi takie wyłączono z oskładkowania bez ograniczenia kwotowego.
Rozstrzygnięcie podatkowe
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o pdof, wolne od podatku są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.
Zwolnieniem podatkowym objęte są też zapomogi, inne niż wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o pdof, wypłacane z funduszy zakładowej lub międzyzakładowej organizacji związkowej pracownikom należącym do tej organizacji, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 638 zł (art. 21 ust. 1 pkt 9a ustawy o pdof).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|