Efekt zachęty według metody jakościowej
Ustalanie efektu zachęty tą metodą polega na wykazaniu, że nowo zatrudniony pracownik niepełnosprawny podjął pracę na miejsce pracownika, którego stosunek pracy ustał w warunkach określonych w art. 26b ust. 4 ustawy o rehabilitacji, czyli:
- z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 K.p.,
- za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika,
- na mocy porozumienia stron,
- wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- z upływem czasu, na który umowa została zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Jeżeli nie zostaną spełnione powyższe warunki, miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego, zgodnie z art. 26b ust. 5 ustawy o rehabilitacji, przysługuje w przypadku, gdy pracodawca wykaże, że jego miejsce pracy powstało w wyniku wygaśnięcia umowy o pracę lub zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika (na jego wniosek).
Przykład |
Pracodawca (będący przedsiębiorcą) od 1 czerwca 2017 r. zatrudnił pracownika legitymującego się lekkim stopniem niepełnosprawności. Aby otrzymać dofinansowanie na tego pracownika musi wykazać efekt zachęty. Jeżeli zatrudnienie nowego pracownika niepełnosprawnego spowoduje w czerwcu 2017 r. wzrost zatrudnienia ogółem w stosunku do przeciętnego zatrudnienia ogółem w okresie poprzedzających 12 miesięcy, to pracodawcy przysługuje na tego pracownika miesięczne dofinansowanie. Jeśli powyższe nie zostanie spełnione, to pracodawca może otrzymać dofinansowanie do jego wynagrodzenia tylko wówczas, gdy zatrudnienie tej osoby nastąpiło w okolicznościach wymienionych na poprzedniej stronie np. na miejsce pracownika, z którym umowa została rozwiązana na mocy porozumienia stron.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|