Składki na FP i FGŚP
Pracodawca nie opłaca składek na FP za pracowników, którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. Takie uregulowanie wynika z art. 104b ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej ustawy o promocji zatrudnienia).
Jeżeli pracownik osiągnął wiek odpowiednio 55 lat - kobieta lub 60 lat - mężczyzna w trakcie miesiąca kalendarzowego, to pracodawca jest zwolniony z opłacania za niego składek na FP dopiero od następnego miesiąca. Jedynie w przypadku, gdy wiek ten pracownik osiąga w pierwszym dniu danego miesiąca (55. lub 60. urodziny przypadają pierwszego dnia miesiąca), pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na te Fundusze już od tego miesiąca.
Natomiast gdy osoba pobierająca świadczenie (emerytalne lub rentowe) nie osiągnęła wskazanego wieku, to pracodawca ustala obowiązkową składkę na FP od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie.
W sytuacji gdy kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pochodzą z różnych źródeł, obowiązek opłacania składek na FP powstaje wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 104 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia). Osoba, do której powyższe ma zastosowanie, składa stosowne oświadczenie każdemu pracodawcy bądź w oddziale ZUS, jeżeli sama opłaca składki na ubezpieczenia społeczne.
Pracodawcy objęci działaniem ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy zobowiązani są do opłacania za zatrudnionych pracowników (również emerytów i rencistów) składki na FGŚP, z zastrzeżeniem wieku wskazanego na wstępie, co wynika z art. 9b ust. 2 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (dalej ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych). Składki te ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia). Składka na FGŚP obciąża koszty działalności pracodawcy. Składki tej nie opłaca się jednak za małżonka pracodawcy, a także jego dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, a także rodzeństwo, wnuki, dziadków, zięciów i synowe, bratowe, szwagierki i szwagrów oraz osoby wykonujące pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.
Składek na FP za zatrudnionych pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie opłacają:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|