FEP za zatrudnionego emeryta
Zatrudniam kilkunastu pracowników, którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach. Z racji jej wykonywania opłacam za nich składkę na FEP. Trzech z nich w maju 2017 r. przeszło na emeryturę. Od 1 lipca br. zamierzam zawrzeć z nimi ponownie umowy o pracę, ale tylko na część etatu. Nadmieniam, że nadal będą oni wykonywać pracę w szczególnych warunkach. Czy będę zwolniony z opłacania za nich składki na FEP?
NIE. Generalnie zatrudnienie pracowników-emerytów do wykonywania pracy w szczególnych warunkach w niepełnym wymiarze etatu nie zwalnia pracodawcy z obowiązku opłacania za nich składki na FEP.
Zasadą jest, że składkę na FEP pracodawca opłaca (z własnych środków) za pracownika, który spełnia łącznie niżej wymienione warunki, tj.:
- urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r. oraz
- wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (patrz tabela), których wykaz znajduje się w załączniku nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych (dalej ustawy pomostowej).
Powyższe wynika z art. 35 ust. 1 ustawy pomostowej.
Obowiązek opłacania składki na FEP powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez pracownika pracy m.in. w szczególnych warunkach, a ustaje z dniem zaprzestania jej wykonywania. Należy wyjaśnić, że pracodawcy mają obowiązek opłacania składki na ten Fundusz za zatrudnionych pracowników, którzy wykonują tzw. prace szczególne w niepełnym wymiarze czasu pracy (por. uchwałę SN w składzie 7 sędziów z dnia 28 września 2016 r., sygn. akt III UZP 10/16) oraz za tych, którzy nie nabędą w przyszłości prawa do emerytury pomostowej, gdyż nie spełniają warunków. Przepis art. 35 ust. 1 ustawy pomostowej nie uzależnia bowiem obowiązku opłacania przedmiotowej składki od wymiaru czasu pracy. Odsyła jedynie do przepisów art. 3 ust. 1 i 3 tego aktu, które definiują pojęcia tzw. pracy szczególnej.
W konsekwencji składka na FEP jest należna także za pracowników, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach i posiadają jednocześnie - tak jak w przypadku, o którym mowa w pytaniu - ustalone prawo do emerytury.
Charakterystyka prac szczególnych | |
Prace w szczególnych warunkach wymienione w załączniku nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych |
Prace o szczególnym charakterze wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych |
Prace związane z czynnikami ryzyka, które wraz z wiekiem pracownika mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Wykonywane są w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które, mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej, stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku. |
Prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się. |
Art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych, ani żaden inny przepis tej ustawy nie wskazuje, iż posiadanie przez pracownika (wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze) ustalonego prawa do emerytury stanowi przesłankę wyłączającą obowiązek opłacania składki na FEP. Z interpretacji indywidualnej Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 25 lipca 2016 r., znak: DI/100000/43/650/2016. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|