ZUS rencisty prowadzącego własną działalność gospodarczą
Prowadzenie pozarolniczej działalności przez rencistę zasadniczo nie powoduje dla niego obowiązku ubezpieczeń społecznych z tego tytułu. Prowadzenie firmy jest dla takiej osoby wyłącznie tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczenia emerytalno-rentowe z tego tytułu są dla niej dobrowolne.
Powyższe nie ma jednak zastosowania do wszystkich rencistów prowadzących własną firmę. Zasady te nie dotyczą bowiem osób mających ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, które prowadzą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Ta grupa przedsiębiorców z racji wykonywania działalności gospodarczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym w ZUS aż do czasu ustalenia prawa do emerytury. Obowiązkowe są więc dla nich ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe. Taki też charakter ma dla tych osób ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast dobrowolny charakter ma jedynie ubezpieczenie chorobowe.
Pobieram rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Nigdzie nie pracuję. Zamierzam rozpocząć prowadzenie własnej firmy na podstawie wpisu w CEIDG. Jakie składki z działalności gospodarczej będę zobowiązany opłacać do ZUS?
Dla osoby, o której mowa w pytaniu, prowadzenie działalności gospodarczej będzie stanowiło tytuł wyłącznie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Tym samym ubezpieczenia emerytalno-rentowe będą dla niej dobrowolne (jeśli do nich przystąpi, wówczas zostanie objęta obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym).
Obowiązek opłacania składek społecznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych) odnosi się wyłącznie do osób prowadzących taką działalność, które posiadają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przyznanej z systemu powszechnego, czyli przyznanej na podstawie ustawy o:
- emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub
- ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Zatem nie obejmuje on swym zakresem osób prowadzących działalność gospodarczą, mających ustalone prawo m.in. do rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy przyznawanych na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników czy wojskowych lub policyjnych rent inwalidzkich przyznawanych z tytułu niezdolności do służby. Obowiązek ten nie dotyczy również osób pobierających renty rodzinne.
Należy dodać, iż niektóre osoby pobierające świadczenie rentowe, w tym rentę rodzinną, prowadzące jednocześnie pozarolniczą działalność, mogą być zwolnione z opłaty składki zdrowotnej na podstawie art. 82 ust. 8 ustawy zdrowotnej (patrz pkt 14 dodatku).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|