Wypłata odprawy emerytalnej a składki ZUS
1) Z końcem miesiąca rozwiążemy z pracownikiem umowę o pracę z powodu jego przejścia na emeryturę. Czy od wypłaconej odprawy emerytalnej powinniśmy naliczyć mu składki ZUS?
NIE. Wypłacona pracownikowi odprawa emerytalna nie podlega składkom.
Pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające go do uzyskania emerytury (lub renty z tytułu niezdolności do pracy), przysługuje odprawa pieniężna. Jej wysokość odpowiada kwocie jednomiesięcznego wynagrodzenia tego pracownika. Może ona być wypłacona takiej osobie tylko raz. Przy czym warunkiem umożliwiającym jej wypłatę jest ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę (rentę).
Z podstawy wymiaru składek ZUS wyłączone są odprawy pieniężne wypłacone pracownikowi w związku z jego przejściem na emeryturę (albo rentę). Tak wynika z § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia składkowego. Na podstawie tego przepisu, zwolnieniem składkowym jest objęta odprawa, której uzyskanie przez pracownika jest uzależnione od:
- jego przejścia na emeryturę (a nie tylko od spełnienia warunków do jej otrzymania),
- związku pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę.
Tylko więc odprawa emerytalna wypłacona w takich okolicznościach nie będzie oskładkowana.
2) Pracownikom przechodzącym na emeryturę wypłacamy odprawy emerytalne. Ich wysokość, zgodnie z obowiązującym w zakładzie regulaminem wynagradzania, przewyższa tę, która wynika z przepisów Kodeksu pracy. Czy jej nadwyżka będzie oskładkowana?
NIE. Oskładkowaniu nie podlega cała kwota wypłaconej pracownikom odprawy emerytalnej.
Wprawdzie przepisy prawa pracy określają, że pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury przysługuje odprawa w wysokości jego jednomiesięcznego wynagrodzenia, to jednak pracodawca może wypłacić takiej osobie świadczenie w wyższej kwocie. Jego wysokość może bowiem ustanowić m.in. w regulaminie wynagradzania.
W omawianym przypadku wypłacona pracownikowi odprawa emerytalna w wyższej kwocie (niż przewidują to przepisy K.p.), na podstawie § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia składkowego, jest wyłączona z oskładkowania w pełnej wysokości. Przepis ten wyłączając tego rodzaju wypłatę z podstawy wymiaru składek ZUS nie określa bowiem żadnego ograniczenia kwotowego. Istotne znaczenie dla zwolnienia składkowego ma fakt, iż świadczenie to zostało wypłacone takiej osobie w związku z jej przejściem na emeryturę i uzyskaniem statusu emeryta.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.)
Ustawa z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej... (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.)
Ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065)
Ustawa z dnia 13.07.2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych... (Dz. U. z 2016 r. poz. 1256)
Ustawa z dnia 19.12.2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 664)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 2236 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|