Umowy o pracę na czas określony - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 51 (1405) z dnia 26.06.2017
Ustalanie limitów w okresie przejściowym
Firma zatrudnia kilku pracowników na podstawie umów na czas określony, które trwały w dniu 22 lutego 2016 r. Czy te umowy zaliczane są do limitu trzech umów na czas określony, czy może uległy przekształceniu w umowy na czas nieokreślony? Jeżeli tak, to kiedy?
Umowy na czas określony, które wiązały strony w dniu wejścia w życie nowych przepisów o zatrudnieniu terminowym (tj. w dniu 22 lutego 2016 r.) nie ulegają automatycznemu przekształceniu w umowy na czas nieokreślony. Taki skutek nastąpi dopiero po przekroczeniu limitów zatrudniania na czas określony obowiązujących od 22 lutego 2016 r., o ile umowy te nie korzystają ze zwolnienia z tych limitów.
Jak wynika z art. 251 K.p., w brzmieniu obowiązującym od 22 lutego 2016 r., strony mogą zawrzeć nie więcej niż 3 umowy na czas określony, na okres nie dłuższy niż łącznie 33 miesiące. W razie przekroczenia limitu czasowego lub ilościowego umowa na czas określony ulega przekształceniu z mocy samego prawa w umowę na czas nieokreślony. Od obowiązku stosowania tych limitów istnieje kilka wyjątków. Zgodnie z art. 251 § 4 K.p., należą do nich przypadki zawarcia umowy:
- w celu zastępstwa innego pracownika,
- w celu wykonywania pracy dorywczej lub sezonowej,
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
- jeżeli pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (uzasadniające niestosowanie limitów).
Od 1 czerwca 2017 r. limitów "33 i 3" nie stosuje się też w odniesieniu do umowy na czas określony, która uległa przedłużeniu do dnia porodu. Oznacza to, że w sytuacji gdy z powodu tego przedłużenia wspomniana umowa trwa dłużej niż pozwalają limity, mimo to nie ulega przekształceniu w umowę na czas nieokreślony.
Umowa na czas określony, zawarta począwszy od 22 lutego 2016 r. lub trwająca w tym dniu, niekorzystająca ze wspomnianych wyjątków, podlega obowiązkowi stosowania limitów. Sposób ich ustalania częściowo wynika z przepisów przejściowych zawartych w noweli. Określają one, że limit czasowy dla umów trwających w dniu wejścia w życie noweli powinien być liczony od 22 lutego 2016 r., a dla umów zawartych tego dnia lub później - od dnia ich zawarcia (patrz ramka).
W przypadku umów, o których mowa w pytaniu, limit czasowy liczony jest od 22 lutego 2016 r. i upływa 21 listopada 2018 r. (zakładając ciągłość zatrudnienia). Od dnia następnego po tej dacie umowa na czas określony, która trwała w dniu 22 lutego 2016 r. i będzie wiązać strony w dniu 22 listopada 2018 r. ulegnie przekształceniu w umowę na czas nieokreślony.
Dla celów ustalania limitu ilościowego umów, umowa trwająca 22 lutego 2016 r. jest traktowana jako pierwsza lub druga umowa, w zależności od tego, którą z rzędu umową (w rozumieniu art. 251 K.p. w starym brzmieniu) była w dniu 22 lutego 2016 r.
"(...) Przepisy przejściowe, zawarte w art. 14 ust. 4-6 (...) ustawy (z dnia 25 czerwca 2015 r. - przyp. red.), nakazują w pewnym zakresie uwzględniać przeszłe oraz istniejące umowy o pracę na czas określony. Jednakże należy podkreślić, że z przepisów tych wynika, że w każdym przypadku dopuszczalny okres 33 miesięcy będzie się liczył dopiero od dnia wejścia w życie nowego brzmienia art. 251 Kodeksu pracy (...) w przypadku umowy o pracę na czas określony zawieranej począwszy od dnia 22 lutego 2016 r. okres 33 miesięcy będzie się liczył dopiero od dnia zawarcia takiej umowy, która dodatkowo będzie pierwszą z trzech dopuszczalnych takich umów (...)".
Stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej udostępnione naszemu Wydawnictwu w dniu 16 października 2015 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|