Umowy o pracę na czas określony - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 51 (1405) z dnia 26.06.2017
Prace sezonowe poza limitem
Od kilku lat zatrudniamy pracowników do prac polowych, na okres 3-4 miesięcy w roku. Teraz też chcielibyśmy ich zatrudnić na taki okres. Do tej pory podpisywaliśmy z tymi pracownikami umowy na czas określony. Czy umowy zawarte w sezonie letnim w ubiegłym roku musimy wliczać do limitów "33 i 3"?
NIE. Umowy na czas określony, o których mowa w pytaniu, nadal korzystają z wyłączenia spod regulacji limitujących zatrudnianie na czas określony. Do 21 lutego 2016 r. art. 251 K.p. przewidywał przekształcenie trzeciej z rzędu umowy na czas określony między tymi samymi stronami w umowę na czas nieokreślony, jeżeli między umowami nie wystąpiły przerwy dłuższe niż 1 miesiąc. W poprzednim stanie prawnym spod tak rozumianego limitowania wyłączone były m.in. umowy zawierane na okres sezonu. Od 22 lutego 2016 r. znowelizowany art. 251 K.p. stanowi, że strony mogą zawrzeć nie więcej niż 3 umowy na czas określony, na okres nie dłuższy niż łącznie 33 miesiące. W razie przekroczenia limitu czasowego lub ilościowego umów, umowa na czas określony ulega przekształceniu z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony. Przepisy przewidują jednak kilka wyjątków od obowiązku stosowania wspomnianych limitów. Zgodnie z art. 251 § 4 K.p., limity te nie dotyczą umów na czas określony zawartych w celu:
- zastępstwa innego pracownika,
- wykonywania pracy dorywczej lub sezonowej,
- wykonywania pracy przez okres kadencji,
- jeżeli pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (uzasadniające niestosowanie limitów).
Jedną z okoliczności wyłączającą limity "33 i 3" jest zatrudnienie pracownika do prac sezonowych. W prawie pracy brakuje definicji pracy sezonowej, można jednak w tym zakresie pomocniczo posiłkować się orzecznictwem Sądu Najwyższego.
Jak wskazał SN w wyroku z dnia 3 kwietnia 1986 r., sygn. akt II URN 20/86: "(...) Określenie »praca sezonowa« pochodzi od słowa »sezon«, oznaczającego porę roku. Wypływa stąd wniosek, iż chodzi o prace wykonywane tylko przez część roku, związane z określonym sezonem, tj. z właściwościami pór roku, zwłaszcza warunkami atmosferycznymi. Takie rozumienie określenia »praca sezonowa« jest zgodne z doktryną prawa pracy, w której jako przykłady pracy sezonowej podaje się w szczególności pracę pracowników cukrowni (zatrudnionych na czas kampanii cukrowniczej), palaczy C.O. (zatrudnionych na tzw. okres grzewczy), pracowników zatrudnionych przy niektórych pracach rolnych (np. przy żniwach, wykopkach) lub leśnych (np. przy wyrębie lub sadzeniu drzew), pracowników zatrudnionych na okres letni w obiektach turystyczno-wypoczynkowych, na koloniach letnich. (...)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|