Umowy o pracę na czas określony - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 51 (1405) z dnia 26.06.2017
Szczególna ochrona wyłącza limity
Pracownik należy do zarządu zakładowej organizacji związkowej i z tego tytułu przysługuje mu ochrona przed zwolnieniem. Jest zatrudniony na podstawie umowy na czas określony od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2020 r., a kadencja w zarządzie związku upływa mu z końcem grudnia 2019 r. Czy umowa tego pracownika ulegnie przekształceniu w umowę na czas nieokreślony od 22 listopada 2018 r.?
NIE. Umowa rozwiąże się z upływem czasu, na który była zawarta (o ile wcześniej nie zostanie rozwiązana przez jedną ze stron) i nie ulegnie przekształceniu w umowę na czas nieokreślony. Zgodnie z art. 251 § 1 K.p., w brzmieniu obowiązującym od 22 lutego 2016 r., okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeśli liczba zawartych umów jest większa niż 3, uważa się, że pracownik, od dnia następnego po przekroczeniu powyższych limitów, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 251 § 3 K.p.).
Przepisu tego nie stosuje się do umowy na czas określony, zawartej przed 22 lutego 2016 r., której rozwiązanie przypada po upływie 33 miesięcy od tego dnia (czyli po 21 listopada 2018 r.), jeśli została zawarta z pracownikiem, którego stosunek pracy podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem. Ochrona ta musi przy tym obowiązywać w całym okresie od 22 lutego 2016 r. do 21 listopada 2018 r. Stanowi tak art. 14 ust. 6 noweli.
Jeżeli pracownik korzysta ze szczególnej ochrony przez mniej niż 33 miesiące liczone od 22 lutego 2016 r., to jego umowa terminowa podlega limitowaniu.
W omawianej sprawie pracownik jest objęty szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę przez całe 33 miesiące liczone od dnia wejścia w życie noweli, co oznacza, że nie ma podstaw do stosowania w jego sytuacji art. 14 ust. 4 noweli, zgodnie z którym do umowy na czas określony trwającej 22 lutego 2016 r. stosuje się nowe limity. W sytuacji przedstawionej w pytaniu umowa pracownika nie podlega limitowaniu - nie z powodu wystąpienia przesłanek uchylających te limity, ale wyłącznie z uwagi na przywołany przepis przejściowy noweli, tj. art. 14 ust. 6. Umowa na czas określony, na podstawie której jest zatrudniony, nie ulegnie więc przekształceniu w umowę na czas nieokreślony i rozwiąże się z upływem swojego końcowego terminu, o ile nie ustanie wcześniej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|