Umowy o pracę na czas określony - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 51 (1405) z dnia 26.06.2017
Zapis w umowie w sprawie niestosowania limitów
Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę na zastępstwo od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. Po 22 lutego 2016 r. próbowaliśmy zawrzeć aneks do umowy stwierdzający, że nie podlega ona limitom "33 i 3", ale pracownik się nie zgodził. Czy możemy wprowadzić taki zapis w drodze wypowiedzenia zmieniającego? Czy w nowych umowach powinien on być wprowadzony przy jej podpisywaniu?
Pracodawca, który zamierza skorzystać z wyjątków od obowiązku stosowania limitów, musi zamieścić w umowach o pracę, które nie będą podlegały limitom, zapis wskazujący przesłankę pozwalającą na ich niestosowanie. W przypadku umów na czas określony trwających w dniu 22 lutego 2016 r. wprowadzenie do umowy informacji o niestosowaniu limitów może nastąpić tylko w drodze aneksu do umowy. Wypowiedzenie zmieniające jest wykluczone. Jeżeli pracownik nie zgodzi się na podpisanie aneksu, pracodawca może jedynie pozostawić umowę o pracę w takim stanie, w jakim jest.
Jak wskazało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w stanowisku udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 7 grudnia 2015 r.: "(...) nie jest możliwe wypełnienie obowiązku, o którym mowa w (...) art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. (polegającego na uzupełnieniu umowy o pracę o zapis dotyczący przesłanki niestosowania limitów - przyp. red.), nałożonym na obie strony stosunku pracy, jednostronnie przez pracodawcę w drodze wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1-3 Kodeksu pracy), ale tylko na mocy porozumienia stron. (...) niedopełnienie tego obowiązku (uzupełnienia umowy na czas określony w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji z dnia 25 czerwca 2015 r. - przyp. red.) nie będzie skutkowało wyłączeniem stosowania art. 251 § 4 Kodeksu pracy w brzmieniu, które będzie obowiązywało od 22 lutego 2016 r. (...)".
Jak wynika ze stanowiska Ministerstwa, niemożność wprowadzenia aneksem zapisu o uchyleniu limitów do umowy na czas określony trwającej w dniu 22 lutego 2016 r. nie blokuje możliwości ich niestosowania. Skuteczność przesłanek uzasadniających uchylenie limitów "33 i 3" nie zależy bowiem od tego, czy pracownik złoży swój podpis na porozumieniu (aneksie) zmieniającym umowę o pracę.
Jeżeli chodzi o umowy na czas określony zawierane już pod rządami nowych przepisów, tj. najwcześniej od 22 lutego 2016 r., to wskazanie w ich treści przesłanek niestosowana limitów następuje już w momencie ich zawierania, poprzez wypełnienie ust. 3 umowy (o ile występują wyjątki uchylające limity). W przypadku gdy zastosowanie znajduje przesłanka obiektywnych powodów leżących po stronie pracodawcy, pracodawca musi w ciągu 5 dni roboczych od podpisania umowy przekazać stosowną informację organom inspekcji pracy. Analogicznie obowiązek ten ciążył na pracodawcy w sytuacji, gdy uzupełnił umowę o pracę na czas określony trwającą w dniu 22 lutego 2016 r. o zapis dotyczący niestosowania limitów z uwagi na obiektywne powody leżące po stronie pracodawcy.
Przykład wypełnienia ust. 3 umowy o pracę (...) 3. Przyczyny uzasadniające zawarcie umowy: w związku z koniecznością zatrudnienia pracownika na czas zastępstwa innego pracownika, korzystającego z urlopu wychowawczego w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. (informacja, o której mowa w art. 29 § 11 Kodeksu pracy, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony**)
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|