Umowy o pracę na czas określony - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 51 (1405) z dnia 26.06.2017
Błędny okres wypowiedzenia umowy na czas określony
W dniu 14 czerwca 2017 r. wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę na czas określony zawartą od 1 kwietnia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. W umowie o pracę był zapis o dwutygodniowym wypowiedzeniu. Czy prawidłowo przyjęliśmy, że okres wypowiedzenia tej umowy upłynie 1 lipca br.?
NIE. W umowie o pracę zawartej z pracownikiem ustalono błędny okres wypowiedzenia, ponadto zapis umowny dotyczący wypowiedzenia był niepotrzebny. Prawdopodobnie pracodawca skonstruował wspomnianą umowę na zasadach obowiązujących do 21 lutego 2016 r., kiedy to powszechnie w umowach na czas określony widniały klauzule o możliwości jej 2-tygodniowego wypowiedzenia. Po zmianie przepisów o zatrudnianiu terminowym, co nastąpiło z dniem 22 lutego 2016 r., klauzule te straciły rację bytu. Od tego dnia wypowiedzenie umowy na czas określony opiera się na art. 36 K.p., który uzależnia długość wypowiedzenia od stażu zakładowego pracownika.
Należy nadmienić, że na gruncie prawa pracy dopuszczalne jest ustalenie w umowie o pracę innego okresu wypowiedzenia niż ustawowy, ale tylko w przypadku, gdy jest to korzystniejsze dla pracownika i gdy jest to wynikiem świadomego działania stron. W omawianej sprawie bardziej prawdopodobne jest przyjęcie, że 2-tygodniowy okres wypowiedzenia został zastosowany przez pomyłkę, być może w wyniku rutynowego odniesienia do poprzednio obowiązujących przepisów. Takiej sytuacji dotyczy art. 49 K.p., zgodnie z którym w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż ustawowy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem ustawowego okresu.
Przykład Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na czas określony od 1 kwietnia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. Pracodawca w dniu 14 czerwca br. wypowiedział pracownikowi umowę o pracę, stosując 2-tygodniowy okres wypowiedzenia (który zastrzeżony był w treści umowy). Pracodawca zastosował błędny okres wypowiedzenia, ponieważ jego długość zależy od stażu zakładowego, który w tym przypadku przekracza 6 miesięcy. To oznacza, że zgodnie z art. 36 § 1 pkt 2 K.p. strony obowiązuje 1-miesięczny okres wypowiedzenia. W przedstawionej sytuacji dokonane wypowiedzenie upłynie zgodnie z tym ustawowym okresem, tj. w dniu 31 lipca 2017 r. Do tego dnia pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|