Umowy o pracę na czas określony - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 51 (1405) z dnia 26.06.2017
Zawarcie i wypowiedzenie umowy na zastępstwo
Jeden z naszych pracowników będzie przebywał na półrocznym świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy możemy na jego miejsce zatrudnić pracownika na podstawie umowy na zastępstwo, jeżeli ten rodzaj umowy już nie występuje w art. 25 Kodeksu pracy? Jeśli tak, to jaki jest okres wypowiedzenia takiej umowy, czy nadal są to trzy dni robocze?
Po zmianie zasad zatrudniania na czas określony, co miało miejsce 22 lutego 2016 r., pracodawcy nadal mogą zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę w celu zastępstwa.
Z dniem 22 lutego 2016 r. został zmieniony art. 25 Kodeksu pracy. Z wykazu rodzajów umów o pracę zawartego w art. 25 § 1 K.p. usunięta została umowa na zastępstwo. Pracodawcy nadal jednak mogą zawierać umowy o pracę na czas określony, których celem jest zastąpienie pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Umowy te różnią się od typowych umów na czas określony tym, że:
- w ich przypadku nie obowiązuje art. 251 § 1 K.p. mówiący o tym, że okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony, jak również łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3 (art. 251 § 4 pkt 1 K.p.),
- nie ulegają one przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 31 K.p.).
Zawierając tego rodzaju umowę pracodawcy powinni pamiętać, iż z dniem 22 lutego 2016 r. zrównane zostały okresy wypowiedzenia umów na czas określony z okresami obowiązującymi przy umowach bezterminowych. Wynoszą one aktualnie:
- 2 tygodnie - przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc - przy stażu wynoszącym co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące - przy zatrudnieniu wynoszącym co najmniej 3 lata.
Od wspomnianej daty nie obowiązuje również art. 331 K.p., który dla umów na zastępstwo przewidywał odrębny okres wypowiedzenia wynoszący 3 dni robocze.
Przedłużenie okresu wypowiedzenia zwiększa znaczenie odpowiedniego ustalenia okresu obowiązywania umowy na czas określony zawieranej w celu zastąpienia nieobecnego pracownika. Najwygodniejszym dla pracodawcy jest wprowadzenie zapisu, iż umowa zawierana jest na okres nieobecności danego pracownika w pracy i ulega rozwiązaniu wraz z jego powrotem do zakładu.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)
Ustawa z dnia 25.06.2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|