Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego dla prowadzącego działalność
Mój mąż od wielu lat prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Pracuję na etacie i obecnie pobieram przysługujący mi zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia się naszego syna. Mąż chciałby skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy jako prowadzącemu działalność taki urlop mu przysługuje w czasie gdy przebywam na urlopie macierzyńskim? Jeśli tak, to czy potrzebne mu będzie zwolnienie lekarskie ZUS ZLA?
Z zasiłku macierzyńskiego mogą korzystać osoby ubezpieczone, tzn. podlegające ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli chodzi o pracowników, to ubezpieczenie to ma obowiązkowy charakter, natomiast w przypadku prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą jest ono dobrowolne.
O prawie do zasiłku macierzyńskiego należnego m.in. przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego stanowi art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej.
Mąż Czytelniczki może zatem korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, pod warunkiem jednak, że podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a nie jak sugeruje Czytelniczka z urlopu ojcowskiego, który przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Zasiłek taki przysługuje ojcu wychowującemu dziecko w wymiarze do 2 tygodni, przy czym nie dłużej niż do:
- ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia,
- upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia lub - w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - 10. roku życia.
Zasiłek za okres wymienionych 2 tygodni może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Przy ustalaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego nie jest istotna długość okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Świadczenie to przysługuje bowiem bez okresu wyczekiwania.
Co więcej, zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka niezależnie od tego, czy matka dziecka korzysta z urlopów związanych z macierzyństwem, a tym samym czy pobiera zasiłek macierzyński.
Rodzice dziecka mogą jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński przysługujący im za odpowiednie okresy urlopu z tytułu macierzyństwa.
Przeszkodą w korzystaniu przez męża Czytelniczki z zasiłku macierzyńskiego za okres 2-tygodniowego urlopu ojcowskiego nie będzie okoliczność, że Czytelniczka pobiera zasiłek macierzyński. Może on więc wystąpić do ZUS o przyznanie omawianego świadczenia. Powinien złożyć:
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną przez płatnika składek albo ZUS, za zgodność z oryginałem,
- oświadczenie czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu,
- wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego, złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku, zawierający datę, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku,
- zaświadczenie płatnika składek sporządzone przykładowo na druku ZUS Z-3b.
Tak stanowi § 2 ust. 1 pkt 3 oraz § 26 rozporządzenia.
Aby uzyskać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, mąż Czytelniczki nie musi legitymować się zaświadczeniem lekarskim, o którym ona wspomina.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.)
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|