Pracownik w podróży służbowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 54 (1408) z dnia 6.07.2017
Rezygnacja z wypłacania diet pracownikom z tytułu podróży służbowych
Pracodawca zatrudnia pracowników do realizacji w terenie projektów dotowanych ze środków unijnych, które nie przewidują finansowania diet z tytułu podróży służbowych pracowników. Czy z tego względu może zrezygnować z wypłacania tych należności?
TAK, o ile jest pracodawcą spoza sfery budżetowej, z tym że powinien zrekompensować pracownikom pełne lub zwiększone (w zależności od rodzaju podróży) koszty wyżywienia w innej formie.
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Szczegółowo określa je rozporządzenie w sprawie podróży służbowej. Pracodawcy "pozabudżetowi" stosują te regulacje w pełnym zakresie tylko warunkowo, a mianowicie wówczas, gdy nie określili zasad wypłacania należności z tytułu podróży służbowych w aktach prawa wewnętrznego bądź w umowach o pracę. Nie oznacza to jednak, że mogą według własnego uznania zrezygnować w całości lub w części ze świadczeń wskazanych w pytaniu. Ustawodawca dopuszcza jedynie modyfikację warunków ich wypłacania z zastrzeżeniem kwoty diety z tytułu podróży krajowej i zagranicznej - nie niższej niż dieta krajowa pracownika sfery budżetowej (art. 775 § 4 K.p.).
Całkowita rezygnacja z wypłacania diet, które w podróży krajowej równoważą zwiększone koszty wyżywienia, a w zagranicznej pokrywają w całości te koszty oraz inne drobne wydatki, jest w naszym przekonaniu nieuprawniona. Jest to jednak dopuszczalne jeżeli, zamiast nich pracodawca dokona zwrotu wydatków w innej formie, np. pokrywając rzeczywiste koszty. Fakt, iż w ramach podróży służbowych są realizowane projekty finansowane z funduszy unijnych nie powoduje zawieszenia przepisów prawa pracy.
Wszyscy pracownicy, w tym zatrudnieni wyłącznie dla celu realizacji projektów unijnych, są objęci przepisami prawa pracy w jednakowym (pełnym) zakresie.
Jeżeli miejscem wykonywania pracy pracownika zatrudnionego do realizacji projektu, jest inna miejscowość (obszar geograficzny) niż miejscowość siedziby pracodawcy, to w ogóle może nie dojść do podróży służbowej.
Wyjaśniamy, że miejsce wykonywania pracy wskazane w umowie powinno odzwierciedlać rzeczywisty stan rzeczy. Może to być zakład pracy, w którym pracownik stale świadczy pracę lub inne miejsce wyznaczone do wykonywania pracy. Sposób jego określenia ma natomiast zasadniczy wpływ na uznanie podróży za podróż służbową, bądź nieuznanie za taką podróż.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|