Pracownik w podróży służbowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 54 (1408) z dnia 6.07.2017
Czas pracy w podróży służbowej
Czas spędzony w podróży służbowej tylko niekiedy jest w całości zaliczany do czasu pracy. Jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego, czas podróżowania (przemieszczania się) do miejsca delegowania i z powrotem, nie jest czasem pracy, chyba że przypada na godziny rozkładowe pracownika lub w tym czasie pracownik jednocześnie wykonuje czynności służbowe. Jak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 czerwca 2005 r., sygn. akt II PK 265/04, choć czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem w dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, to w zakresie przypadającym na normalne godziny pracy wynikające z obowiązującego pracownika rozkładu podlegają wliczeniu do czasu pracy. Z kolei w zakresie, w którym wykraczają poza godziny pracy wynikające z harmonogramu, okresy te mają doniosłość jedynie o tyle, o ile uszczuplają należny pracownikowi okres odpoczynku.
Obowiązek zaliczania czasu przejazdu i pobytu w miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej do czasu pracy w zakresie, w jakim pokrywa się z godzinami pracy pracownika określonymi w rozkładzie, niewątpliwie służy ochronie słabszej strony zatrudnienia jaką jest pracownik. Przyjęcie odmiennej wykładni dawałoby bowiem pracodawcom prawo do odliczania od czasu pracy pracowników godzin, których nie przepracowali w związku z dojazdem do miejsca realizacji zadania służbowego, co prowadziłoby do obchodzenia przepisów o nadgodzinach. W takim przypadku pracodawcy mogliby korzystać z możliwości zobowiązania pracowników do odpracowywania czasu przejazdu np. w ramach dnia wolnego, co wobec odliczania godzin podróży od czasu pracy, pozbawiałoby pracowników prawa do dodatków za przekroczenie norm czasu pracy. W efekcie, choć podróżując statkiem, promem, samolotem, pociągiem, bądź autobusem pracownik nie wykonuje zadań w interesie pracodawcy ani nie pozostaje w jego dyspozycji, to jednak podejmuje na jego polecenie zadanie uniemożliwiające mu wypracowanie dobowej normy czasu pracy lub zaplanowanego wymiaru, w związku z czym nie może ponosić negatywnych skutków takiego stanu rzeczy.
Za czas podróżowania przypadającego poza godzinami pracy, pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie ani czas wolny od pracy.
Typowa podróż służbowa zakłada, że w czasie przejazdu i powrotu pracownik nie wykonuje pracy. Jeśli jednak zdarzy się inaczej i podczas podróży służbowej podwładny będzie wykonywał zlecone zadanie, np. przewoził samochodem pozostałych uczestników podróży służbowej, to czas spędzony za kierownicą musi zostać zaliczony do czasu pracy niezależnie od tego, czy pokrywa się on z godzinami pracy pracownika określonymi w harmonogramie.
Jeżeli po zużyciu na podróż służbową całego swojego czasu rozkładowego pracownik wykonuje jeszcze jakąś pracę, przysługuje mu za nią wynagrodzenie i dodatek za pracę nadliczbową.
W świetle powyższego, dla oceny, który przedział czasowy zaliczyć do czasu pracy pracownikowi odbywającemu podróż służbową, należy posłużyć się obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Wyjaśniamy także, że czasu podróży służbowej odbywanej w dniu wolnym od pracy nie zalicza się do czasu pracy, chyba że pracownik wykonywał zadanie, a więc świadczył pracę.
Przykład
Pracownik Centrum Obsługi Klienta w Warszawie jest zatrudniony w systemie podstawowym, od poniedziałku do piątku od 800 do 1600. Pracodawca wysłał go na 3-dniowe targi, na których ma obsługiwać firmowe stoisko. Targi odbywają się we Wrocławiu i obejmują wtorek, środę i czwartek. Z uwagi na dzielącą obydwa miasta odległość, pracodawca zwolnił pracownika z części poniedziałkowej dniówki, aby mógł on zdążyć na pociąg wyruszający z Warszawy o 1300, którym dotarł do celu podróży o 1800. Powrót pracownika zaplanowano na piątek, pociągiem wyjeżdżającym z Wrocławia o 700, który przyjeżdża do Warszawy o 1200. W tym przypadku podróż służbowa trwa od 1300 w poniedziałek do piątkowego południa, z czego do czasu pracy pracownika trzeba zaliczyć czas spędzony na targach oraz godziny podróży przypadające na godziny pracy pracownika wynikające z obowiązującego go rozkładu. Tym samym do czasu pracy zaliczymy 3 godziny podróży w poniedziałek (od 1300 do 1600) i 4 godziny spędzone w delegacji w ramach doby piątkowej (od 800 do 1200), mimo iż pracownik nie wykonywał w tym czasie pracy. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|