Pracownik w podróży służbowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 54 (1408) z dnia 6.07.2017
Okres trwania krajowej podróży służbowej
Pracodawca wysłał pracownika w krajową podróż służbową, na 3-tygodniowe szkolenie. Czy przepisy prawa pracy określają, ile maksymalnie może trwać podróż krajowa? Jakie świadczenia przysługują pracownikowi w związku z podróżą (chodzi m.in. o diety)?
Zarówno w Kodeksie pracy, jak i w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167), zwanego dalej rozporządzeniem w sprawie podróży służbowej, brak jest górnego limitu czasowego trwania podróży służbowej. Jedynie na podstawie wyrobionej w praktyce interpretacji przyjmuje się, że podróż służbowa (z wyjątkiem grupy zawodowej kierowców), co do zasady, nie powinna trwać dłużej niż kilka miesięcy. Niekiedy wskazuje się na granicę 3 miesięcy, a niekiedy nawet na pół roku. Ocena każdorazowo zależy od okoliczności danej sprawy.
Z tytułu krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują:
- diety,
- ryczałty na pokrycie kosztów noclegu i dojazdów środkami komunikacji miejscowej w miejscowości docelowej podróży (chyba że te wydatki zostały pokryte w wysokości faktycznie poniesionej przez pracownika lub pracodawca zapewnił bezpłatne noclegi i przejazdy),
- zwrot kosztów przejazdów do i z miejsca docelowego podróży,
- zwrot innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę.
Dieta jest świadczeniem przeznaczonym na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 30 zł za dobę podróży krajowej (§ 7 rozporządzenia w sprawie podróży służbowej). Nie przysługuje w razie zapewnienia całodziennego bezpłatnego wyżywienia przez pracodawcę, a jeżeli zapewniono je tylko częściowo, kwota diety ulega obniżeniu o:
- 25% - przy zapewnieniu śniadania lub kolacji (po 25% za każdy posiłek),
- 50% - przy zapewnieniu obiadu.
Ryczałt za nocleg w podróży krajowej przysługuje, jeżeli nocleg trwał minimum 6 godzin i przypadał między godz. 2100 a 700.
Prawo do diety i jej wysokość zależy od długości podróży. Jeżeli podróż trwa poniżej 8 godzin, nie przysługuje ona w ogóle, w granicach od 8 do 12 godzin przysługuje połowa diety, a powyżej 12 godzin pełna dieta. Jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą pełną dobę przysługuje cała dieta, a za rozpoczętą, ale niepełną dobę trwającą:
- do 8 godzin - pracownik ma prawo do połowy diety,
- ponad 8 godzin - przysługuje pełna dieta.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|