Pracownik w podróży służbowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 54 (1408) z dnia 6.07.2017
Miejsce wykonywania pracy inne niż miejscowość zatrudnienia
Pracownik jest zatrudniony w miejscowości X, a pracuje głównie w Warszawie i okolicach. W umowie o pracę jako miejsce pracy wskazana jest miejscowość X. Czy wyjazdy do pracy i sama praca (jest dowożony samochodem służbowym) jest dla niego podróżą służbową?
Wystąpienie podróży służbowej w omawianej sytuacji jest wątpliwe. Po pierwsze, strony nieprawidłowo określiły miejsce wykonywania pracy w umowie o pracę. Miejsce wykonywania pracy powinno odzwierciedlać stan rzeczywisty, a więc określać miejsce, gdzie dany pracownik faktycznie wykonuje swoją pracę. Jeżeli więc pracownik w zdecydowanej większości pracuje na określonym terenie (tu: Warszawa i okolice), to ten teren powinien być wskazany w umowie jako miejsce świadczenia pracy. Taki sposób określenia miejsca pracy w umowie o pracę jest dopuszczalny i często stosowany w przypadku pracowników mobilnych, którzy swoją normalną pracę wykonują przemieszczając się po określonym terenie.
Przy obszarowo wskazanym miejscu pracy wyjazd w celach służbowych poza ten teren z formalnego punktu widzenia jest podróżą służbową (podobnie jak wyjazd poza miejsce pracy określone przez wskazanie konkretnej miejscowości). Zgodnie bowiem z art. 775 § 1 K.p., podróżą służbową jest wyjazd pracownika, na polecenie pracodawcy, w celu wykonania zadania służbowego poza miejscowość siedziby pracodawcy lub poza swoje stałe miejsce pracy. Jednak trzeba pamiętać, że o podróży służbowej pracownika można mówić tylko w przypadku, gdy otrzyma on incydentalne zadanie, którego wykonanie wymaga wyjazdu poza stałe miejsce pracy lub poza miejscowość siedziby pracodawcy. Nie zalicza się do niej ciągłego wykonywania pracy poza stałym miejscem pracy lub poza siedzibą pracodawcy.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 października 2013 r., sygn. akt II UK 104/13: "(...) Nie jest zatem podróżą służbową wykonywanie pracy (zadań) w różnych miejscowościach, gdy przedmiotem zobowiązania pracownika jest stałe wykonywanie pracy (zadań) w tych miejscowościach. W konsekwencji wykonywaniem zadania służbowego w rozumieniu art. 775 § 1 K.p. nie jest wykonywanie pracy określonego rodzaju, wynikającej z charakteru zatrudnienia. Taka praca bowiem nigdy nie jest incydentalna, ale permanentna".
Jeżeli więc pracownik jest dowożony do Warszawy (i okolic) w celu świadczenia swojej zwykłej pracy i nie są to sporadyczne przypadki, ale stała praktyka wykonywania pracy, to podróż służbowa nie występuje. Nie ma tu nawet znaczenia sposób określenia miejsca świadczenia pracy w umowie o pracę. Nawet przy obszarowym wskazaniu tego miejsca podróż służbowa może zostać zakwestionowana.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|