Pracownik w podróży służbowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 54 (1408) z dnia 6.07.2017
Urlop pracownika bezpośrednio po odbyciu zagranicznej podróży służbowej
Dyrektor firmy wyjeżdża na 4 dni w podróż służbową do Japonii. Następnie spędzi tam tygodniowy urlop (bezpośrednio po delegacji). Za jaki okres powinny mu zostać naliczone diety?
Po zakończeniu wykonywania zleconych zadań służbowych pracownik może pozostać za granicą w celach prywatnych pod warunkiem, że zgodzi się na to jego pracodawca. Przepisy prawa pracy nie zakazują łączenia podróży służbowej z prywatnym pobytem pracownika w miejscu docelowym delegacji. Rozliczając taką podróż, pracodawca musi jednak wyraźnie wyodrębnić z jej czasu okres będący prywatnym pobytem pracownika.
Zgodnie z § 12 rozporządzenia w sprawie podróży służbowej czas podróży zagranicznej liczy się w przypadku odbywania jej środkami komunikacji:
- lądowej - od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju,
- lotniczej - od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju,
- morskiej - od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego.
Przepisy nie wyjaśniają jak ustalić ten czas, gdy dochodzi do przerwania ciągłości podróży służbowej, tak jak w przypadku opisanym w pytaniu. Wydaje się jednak, że prywatny pobyt pracownika powinien być liczony od momentu zakończenia przez niego wykonywania zadań służbowych. Nie wydaje się też błędem przyjęcie, że prywatny pobyt pracownika zaczyna się z początkiem kolejnej doby, w której pracownik rozpoczyna korzystanie z urlopu wypoczynkowego. Aby zapobiec ewentualnym sporom, wymienione kwestie ustala się wcześniej, co będzie miało znaczenie przy rozliczaniu takiej delegacji.
Okresu prywatnego pobytu w miejscowości docelowej nie można uznać za kontynuację podróży służbowej. W tym czasie nie jest bowiem realizowany cel podróży, jakim jest wykonywanie zadań służbowych na polecenie pracodawcy (art. 775 § 1 K.p.). Dlatego okresy podróży służbowej oraz prywatnego pobytu powinny zostać wyraźnie przez pracodawcę oznaczone.
Zasady wypłacania należności z tytułu podróży służbowych reguluje rozporządzenie w sprawie podróży służbowej. Do jego stosowania wprost zobowiązane są tylko jednostki sfery budżetowej. Jeżeli pracodawca prywatny nie ustali odrębnych zasad rozliczania delegacji, obowiązują go przepisy wymienionego rozporządzenia.
Zgodnie z § 2 rozporządzenia w sprawie podróży służbowej, z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:
- diety,
- zwrot kosztów: przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów,
- innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
W sytuacji gdy pracownik za zgodą pracodawcy wydłuża swój pobyt za granicą, pracodawca jest obowiązany pokryć należności z tytułu podróży służbowej tylko za okres, w którym pracownik realizuje zadania służbowe zlecone mu przez pracodawcę.
Koszty prywatnego pobytu pracownik powinien opłacić z własnych środków. Za ten okres pracownik nie ma prawa do diet.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|