Pracownik w podróży służbowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 54 (1408) z dnia 6.07.2017
Odbywanie krótkotrwałych podróży służbowych przez kierowcę
W naszej firmie zdarza się, że kierowca wyjeżdża z bazy do kontrahenta w celu załadunku lub wyładunku towarów. Wyjazdy są bardzo krótkie i częste (kierowca kilkakrotnie w ciągu dnia wraca do bazy). Czy każdorazowo powrót do firmy przerywa podróż służbową kierowcy?
Podróż służbowa kierowcy zdefiniowana jest w art. 2 pkt 7 ustawy o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.). Jest nią każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy:
- przewozu drogowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, filia, przedstawicielstwo, oddział lub inne miejsce jego działalności,
- wyjazdu poza miejscowość, o której mowa wyżej, w celu wykonania przewozu drogowego.
Z literalnego brzmienia przywołanego przepisu wynikałoby, że każdy powrót kierowcy do siedziby pracodawcy (lub innego miejsca działalności) skutkuje zakończeniem podróży służbowej. To zaś ma wpływ na diety za podróż służbową. Pracownik nabywa prawo do 1/2 krajowej diety, jeżeli podróż służbowa trwa od 8 do 12 godzin. Przyjęcie literalnej interpretacji definicji podróży służbowej kierowcy pozbawiłoby go więc diety, jeżeli wykonywał krótkotrwałe przejazdy - nawet jeżeli pracował w ten sposób cały dzień. Do takiej interpretacji przychyliło się Ministerstwo Infrastruktury (patrz ramka), natomiast Główny Inspektorat Pracy zaakceptował inne rozwiązania.
Trzeba zauważyć, że oba stanowiska nie mają mocy wiążącej. Z pewnością zastosowanie stanowiska GIP jest z korzyścią dla pracownika. Natomiast przyjęcie opinii resortu infrastruktury pozwala uniknąć ewentualnego zarzutu niezasadnego przyznania diety i skorzystania ze zwolnienia podatkowo-składkowego.
"(...) podróż służbową kierowcy przerywa wjazd w granice administracyjne każdej miejscowości, w której pracodawca prowadzi działalność gospodarczą, co oznacza, że odcinki podróży pomiędzy oddziałami (albo między siedzibą główną a oddziałem czy filią) należy rozliczać odrębnie (...)".
Stanowisko Ministerstwa Infrastruktury z dnia 2 sierpnia 2010 r., znak pisma: MR-1-jd/1042202/2010
W przypadku podróży krajowej przepisy nie określają momentu rozpoczęcia podróży, niemniej mając na uwadze brzmienie § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), zgodnie z którym należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego, należałoby przyjąć, że podróż służbowa kierowcy, który rozpoczyna trasę w miejscowości siedziby pracodawcy i wyjeżdża poza tę miejscowość w celu realizacji zadania przewozowego, zaczyna się od momentu faktycznego jej rozpoczęcia (wyjazdu), a nie dopiero od przekroczenia granicy miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy. (...)". Stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy otrzymane przez nasze Wydawnictwo w dniu 16 marca 2015 r., znak: GNP-501/364-4560-3-1/15/PE-RP |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|