Pracownik w podróży służbowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 54 (1408) z dnia 6.07.2017
Dwie podróże służbowe pracownika w jednym dniu
Pracownik (niezatrudniony jako kierowca) wyjechał w podróż służbową z siedziby firmy do miejscowości A (odebrać dyrektora z lotniska), po czym z miejscowości A wrócił do firmy. Po 1 godzinie wyjechał ponownie z firmy do miejscowości B. Czy wyjazdy te należy potraktować jako dwie odrębne podróże służbowe?
Wymienione w pytaniu wyjazdy służbowe należy traktować jako dwie odrębne podróże służbowe, jeżeli miejscowość, w której położona jest siedziba firmy, jest miejscem zatrudnienia pracownika.
Pracownik odbywa podróż służbową, jeżeli wykonuje na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Takie określenie podróży służbowej zawiera art. 775 § 1 K.p. Nie definiuje ono jednak bezpośrednio granic czasowych takiej podróży.
Jak wskazuje § 6 rozporządzenia w sprawie podróży służbowej, miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży krajowej określa pracodawca. Ponadto pracodawca może uznać w poleceniu wyjazdu służbowego za miejscowość rozpoczęcia lub zakończenia takiej podróży miejscowość pobytu stałego lub czasowego pracownika. Jeżeli chodzi o moment rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej, to pośrednio wskazuje na nie § 7 rozporządzenia w sprawie podróży służbowej. Wynika z niego, że należności z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego.
W pytaniu nie wskazano, czy siedziba firmy jest stałym miejscem pracy pracownika. Jeżeli tak, to odbył on dwie podróże służbowe w ciągu jednego dnia, gdyż dwukrotnie wyjeżdżał z siedziby pracodawcy do dwóch różnych miejscowości i kończył podróż w tej siedzibie.
Przykład Pracownik (nie kierowca) zatrudniony w normach podstawowych od 800 do 1600 otrzymał polecenie wyjazdu służbowego do miejscowości A na lotnisko. Wyjechał w podróż o 700 z siedziby firmy, do której powrócił o godz. 1100. O godzinie 1300 otrzymał kolejne polecenie wyjazdu z siedziby firmy do miejscowości B. Podróż tę zakończył o godzinie 1630 w siedzibie firmy. Przyjmując, że siedziba pracodawcy jest stałym miejscem pracy pracownika, odbył on dwie podróże krajowe. Pierwsza do miejscowości A trwała 4 godziny, a druga do miejscowości B 3,5 godziny. Ze względu na to, że obie podróże służbowe trwały nie dłużej niż dobę i mniej niż 8 godzin, za żadną z nich pracownik nie nabył prawa do diety. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|