Pracownik w podróży służbowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 54 (1408) z dnia 6.07.2017
Podróż służbowa kierowców a stałe miejsce wykonywania pracy
Zatrudniamy pracowników na stanowisku kierowca-zaopatrzeniowiec (kierują samochodami do 3,5 tony). Często wyjeżdżają poza siedzibę firmy i z tego tytułu mają naliczane diety. Czy określenie jako stałego miejsca pracy siedziby pracodawcy, w kontekście częstych wyjazdów poza siedzibę, jest prawidłowe?
Zgodnie z ustawową definicją wynikającą z art. 775 K.p. podróżą służbową pracownika jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Sposób ustalenia w umowie o pracę stałego miejsca jej wykonywania w większości przypadków rozstrzyga o tym, czy wystąpiła podróż służbowa. Miejsce to powinno być ustalone w umowie w sposób adekwatny do faktycznego miejsca (obszaru) świadczenia pracy przez pracownika.
Przemieszczanie się pracownika w obrębie zakreślonego w umowie miejsca wykonywania pracy nie powoduje wystąpienia podróży służbowej. W konsekwencji pracownikowi, który wykonuje swoje zadania poruszając się po obszarze wskazanym w umowie o pracę, nie przysługują świadczenia z tytułu wspomnianej podróży, m.in. diety. Wyjątkiem od tej zasady są jednak pracownicy zatrudnieni na stanowisku kierowcy. Tę grupę zawodową obowiązuje odrębna definicja podróży służbowej, zawarta w art. 2 pkt 7 ustawy o czasie pracy kierowców. Zgodnie z tym przepisem podróżą służbową dla tej grupy pracowników jest każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy:
- przewozu drogowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy oraz inne miejsce prowadzenia przez niego działalności, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały lub
- wyjazdu poza miejscowość, o której mowa wyżej, w celu wykonania przewozu drogowego.
Kierowca po wyjeździe "z bazy" jest więc w podróży służbowej niezależnie od tego, w jaki sposób ma określone miejsce pracy w umowie (co nie zmienia faktu, że powinno ono odzwierciedlać faktyczne miejsce wykonywania pracy).
W kontekście omawianej sprawy należy jednak zasygnalizować, że zastosowanie definicji podróży służbowej z ustawy o czasie pracy kierowców zależy od tego, czy pracownik zatrudniony jest na stanowisku kierowcy. W przypadku powierzenia pracownikowi dwóch stanowisk (np. kierowca i zaopatrzeniowiec) decydujące o przyporządkowaniu pracownika do danego stanowiska będzie to, które z nich jest przeważające.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|