Wykonywanie pracy sezonowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 60 (1414) z dnia 27.07.2017
Wymiar i systemy czasu pracy dla pracownika sezonowego
Planujemy przyjąć większą liczbę pracowników do letnich prac polowych i w przetwórstwie. W jakiej organizacji pracy najkorzystniej jest ich zatrudnić?
Zatrudnienie na czas sezonu, np. w gastronomii, branży turystycznej czy rolnictwie, z założenia jest zatrudnieniem krótkoterminowym. Przejściowy charakter zatrudnienia sezonowego ma wpływ na wybór organizacji i systemu czasu pracy, w jakim ma pracować pracownik sezonowy. Prawo pracy nie przewiduje jednak specjalnych rozwiązań w odniesieniu do czasu pracy wspomnianych pracowników. Pracodawca musi więc w tym zakresie korzystać z ogólnie stosowanych systemów czasu pracy. Przy pracach sezonowych charakteryzujących się zmiennością dni i pór wykonywania pracy, najbardziej odpowiedni jest system równoważny.
W podstawowej wersji systemu równoważnego dniówka robocza może trwać do 12 godzin, oczywiście o ile została zaplanowana przez pracodawcę w grafiku pracownika. Trzeba nadmienić, że jeszcze dłuższa praca (do 16 albo do 24 godzin) w ramach tego systemu jest dopuszczalna tylko w niektórych przypadkach, m.in. przy pracach polegających na dozorze urządzeń, pilnowaniu mienia czy ochronie osób. Zatrudnienie sezonowe w branży gastronomicznej, hotelarskiej czy w rolnictwie może więc opierać się na podstawowej wersji systemu równoważnego, z dniówką roboczą przedłużoną do 12 godzin.
Innym elastycznym sposobem ułożenia grafiku pracownika sezonowego jest ruchomy czas pracy, wprowadzany z inicjatywy pracodawcy lub pracownika. Charakteryzuje się on różnymi godzinami rozpoczynania pracy w dniach ustalonych jako robocze albo wyznaczeniem przedziału godzin, w którym pracownik samodzielnie decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy (art. 1401 K.p.). W rozkładzie ruchomym, w przypadku ponownego podjęcia pracy w tej samej dobie pracowniczej (co ma miejsce w razie zaplanowania pracy w następnym dniu o godzinie wcześniejszej niż w poprzednim), nie występują godziny nadliczbowe.
Należy podkreślić, że pracownik zatrudniony na okres sezonu ma prawo do odpoczynku dobowego i tygodniowego na zasadach ogólnych. Ponadto praca sezonowa nie wpływa na obowiązek stosowania ogólnych norm czasu pracy. Pracownika sezonowego obowiązuje więc zasadniczo 8-godzinna norma dobowa i przeciętnie 40-godzinna norma tygodniowa w danym okresie rozliczeniowym. Obowiązujący go wymiar czasu pracy również ustala się na zasadach ogólnych, tj. w oparciu o art. 130 K.p.
Pracownicy, wobec których nie jest dopuszczalne wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|