Wykonywanie pracy sezonowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 60 (1414) z dnia 27.07.2017
Pracownik na sezon z urzędu pracy
Pracodawca może zwiększyć stan zatrudnienia w okresie sezonowego ożywienia korzystając z instrumentów przewidzianych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.), m.in. z pracy stażysty skierowanego do danego pracodawcy przez powiatowy urząd pracy.
Przez staż należy rozumieć nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.
Starosta może skierować bezrobotnych do odbycia stażu przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy, a w przypadku gdy skierowany nie ukończył 30. roku życia - na okres do 12 miesięcy. Pracodawca zainteresowany przyjęciem bezrobotnego na staż powinien złożyć do właściwego powiatowego urzędu pracy wniosek o zawarcie umowy o jego zorganizowanie. Zamieszcza się w nim dane określone w § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz. U. z 2009 r. nr 142, poz. 1160), w tym:
- proponowany okres stażu (nie krótszy niż 3 m-ce),
- opis zadań stażysty, w tym nazwę zawodu lub specjalności zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy,
- nazwę komórki organizacyjnej i stanowisko pracy oraz zakres zadań zawodowych,
- wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji bezrobotnego.
Pracodawca może we wniosku w sprawie zawarcia umowy o odbycie stażu wskazać imiennie bezrobotnego, którego zamierza przyjąć na staż. Formularze wniosków są publikowane na stronach internetowych poszczególnych urzędów pracy. Można je także pobrać w siedzibach tych urzędów.
Obowiązki organizatora stażu
Do obowiązków pracodawcy należy przeszkolenie stażysty w zakresie bhp oraz zapewnienie mu przez cały okres odbywania stażu bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania zadań. Na wniosek bezrobotnego odbywającego staż pracodawca jest obowiązany do udzielenia mu dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Za ostatni miesiąc odbywania stażu pracodawca jest obowiązany udzielić dni wolnych przed upływem terminu jego zakończenia (art. 53 ust. 7a ustawy o promocji zatrudnienia). Stażysta zachowuje prawo do stypendium za te dni wolne.
Pracodawca nie wypłaca stażyście wynagrodzenia. W okresie stażu przysługuje mu stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych należnego w okresie pierwszych trzech miesięcy. Czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym lub umiarkowanym - 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Stażysta nie może pracować w nadgodzinach oraz co do zasady w porze nocnej, w niedziele i święta oraz na zmiany.
Przed dopuszczeniem do wykonywania zadań pracodawca (organizator stażu):
Ważne. Organizator stażu wyznacza opiekuna stażysty. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|